İşte 3. Köprünün değiştirilen güzergahıİşte 3. Köprünün değiştirilen güzergahı :İstanbul’a yapılacak 3. köprü ve buna bağlı yolların planı değişti. Buna göre, planın dört noktasında değişiklik yapıldı.

Projenin 4 noktasında değişiklik yapıldı
Köprü üzerinde 10 şerit olacak, araçlar için 8 şerit, tren için de 2 şerit ayrılacak.
Ankara- Halkalı hızlı tren hattı köprüden geçecek
Köprüyü kullanacak otomobiller için 3 dolar+KDV alınacak.

İstanbul’a yapılacak 3. köprü nün güzergahında yapılan değişiklik geçtiğimiz hafta gündemde yer bulmuştu. 3. köprüye bağlı Kuzey Marmara Otoyolu ‘nda yapılan değişikliğin planı ele geçirildi. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, Mahmutbey’deki İSTOÇ‘tan başlayan ve kuzeye doğru ilerleyip Odayeri’nden doğuya yönelen ve Garipçe-Poyrazköy arasına kurulan köprü ile Anadolu yakasına ulaşan, orandan da güneyde Reşadiye’ye inen ve güneyde Paşaköy’e, batıda ise Çamlık’a uzanan projenin 4 noktasında değişiklik yapıldı.

kuzey-marmara-oyoyolu-projesi-haritası

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri projenin güzergah seçiminde üç önemli noktaya dikkat ettiklerini ileri sürdü. Buna göre Belgrad Ormanları ve Fatih Ormanları‘nın zarar görmemesi gerekçe gösterilerek, yol daha kuzeydeki bir noktaya çekildi ve ormanlık alanın dışına alındı.

VİYADÜK SAYISI ARTIRILDI
Bakanlık yetkilileri, doğal yapının, bentlerin ve göletler ile havzalarının zarar görmemesi için de viyadük sayısını artırdıklarını ileri sürdüler. Yapılan değişiklikle, bir yönde, 15 kilometre uzunluğunda 37 tane viyadük, öbür yönde 30 kilometre ve toplam 74 tane viyadük planlandığı vurgulayan yetkililer, toplam 30 kilometrelik yolun yarısının viyadükle geçildiğini kaydettiler. Yetkililer, “Viyadükle yolu götürmek pahalı bir sistem. Niye bunu tercih ediyoruz? Doğa tahrip olmasın, havzalarımız, su kaynaklarımız zarar görmesin, bunun için titizlik gösteriyoruz” savunması yaptı.

Dünyanın en geniş köprüsü

Öte yandan 3. Köprü üzerinde 10 şerit olacak, araçlar için 8 şerit, tren için de 2 şerit ayrılacak. Transit geçişler bu köprüden yapılacak. Özellikle yük taşıyan TIR’lar ve kamyonlar bu köprüden geçecek. Köprü, 59 metreyle dünyanın en geniş köprüsü olacak. (Diğer iki köprü ise 40’ar metre genişliğinde). Bir ucu Poyrazköy’de diğer ucu ise Sarıyer Garipçe’de yer alacak köprünün uzunluğu ise bin 875 metre.

Bin 875 metrelik asma köprü

Projede toplam uzunluğu yaklaşık bin 875 m olan bir asma köprü yer alıyor. Proje kapsamında yapılacak çevreyoluna paralel olarak hızlı tren hattı da inşa edilecek.
Hızlı tren hattı Köseköy’de mevcut yapımı süren hızlı tren hattına bağlanacak. Böylece Ankara- Halkalı hızlı tren hattı 3. Köprü‘den geçecek. 2015 yılında tamamlanması planlanan İstanbul Boğazı‘na kurulacak üçüncü köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre hale getirilerek Garipçe- Poyrazköy hattındaki geçişi sağlayacak

Köprüden geçiş 3 $

Yap-işlet-devret yöntemiyle gerçekleştirilecek köprü ve otoyol geçiş ücretleri şöyle:

Köprüyü kullanacak otomobiller için 3 dolar+KDV alınacak. Büyük araçlarda geçiş ücreti değişecek. Büyük araçların geçiş ücretleri belirlenirken, dingil sayıları dikkate alınacak. Dingil sayısı belli bir katsayı ile çarpılacak ve geçiş ücretleri belirlenecek.

Otoyolu kullanacak otomobillerden de geçiş ücreti olarak kilometre başına 8 sent (dolar) tahsil edilecek.

Geçiş ücretleri, her yıl enflasyon oranında eskale edilecek.

iste-3. Koprunun-degistirilen-guzergahi

Kaynak : www.samanyoluhaber.com

 

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.