Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler KulübüKarabük Üniversitesi Raylı Sistemler Kulübü
Raylı Sistemler Nedir?
Raylı sistemler sektörü birçok mühendislik disiplinini içinde barındırır. Bunlar, inşaat mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, endüstri mühendisliği, sinyalizasyon mühendisliği, mekatronik mühendisliği, üretim mühendisliği ve birçok alt mühendislik disiplinleridir. Ayrıca ek olarak işletme ve iktisat disiplini de bu mühendislik alanının ve raylı sistemler sektörünün içindedir.

Raylı sistemler teknolojileri günümüz toplu taşıma sistemlerinin arasında ciddi oranda önem kazanmaya devam etmektedir. Diğer ulaşım yöntemlerine göre ucuz, güvenli ve çevre dostu olması, insanların raylı sistemler teknolojilerini tercih etmesine imkân tanımaktadır. Raylı sistemler teknolojilerinin dünya genelinde gelişmesine paralel olarak ülkemizin de bu alanda ilerlemesi ve kalifiye insan gücünün (mühendisinin) yetiştirilmesine ihtiyacı vardır. Bu sebeble 2011 yılında Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde Türkiye’de ilk ve tek Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nün açılmasına karar verilmiştir.

Raylı Sistemler Kulübü Hakkında
Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencileri, Türkiye’nin ilk raylı sistemler kulübünü, 2012 yılında, Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Kulübü olarak kurulmuştur. Raylı Sistemler Kulübü Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve 12 farklı Raylı Sistemler Kulübü Koordinatörlükleriyle planlı bir şekilde çalışmaktadır. Bu kulüp sürekli büyüyen etkinlik planları ve artan üyeleriyle birlikte faaliyet göstermektedir.

Raylı Sistemler Kulübünün Amacı
Bu kulübün amacı mühendislik öğrencilerinin mesleki ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda sektöre ve öğrencilere yarar sağlayan birçok etkinlik gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilecektir.

Faaliyetlerimiz
►Teknik Seminerler
​►Kişisel Gelişim Seminerleri
►Teknik Geziler
►Teknik Kurslar
►Dil Kursu
►Teknik Projeler
►AB projeleri
►Paneller
►Sempozyumlar
►Kulüp Toplantıları
►Raylı Sistemler Günü
►Sosyal Sorumluluk Projeleri

7 Aylık tecrübe kazanma döneminde kulüp olarak 7 adet teknik gezi, 1. Raylı Sistemler Panelini ve Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde ise Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumunu düzenlemiştir. Bu panel ve sempozyumlar her sene düzenlenecektir. Bunlara ek olarak, TCDD Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek teknik projelere yardım konusunda yardım sözleri alınmış, kulüp öğrencilerimizin zorunlu stajlarına yönelik çalışmalar yapılmış ve öğrencilere kaynak kitap temin edilmiştir. Raylı Sistemler Kulübü bu çalışmalarıyla çok daha verimli bir akademik yıla kendini hazırlamıştır.

Tüm kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımızı kulübümüze bekliyoruz.

İletişim
http://raylisistemlerkulubu.org/
https://www.facebook.com/groups/raylisistemlermuhendisligi/

Karabuk-universites- Rayli-Sistemler-Kulubu

Kaynak : www.elektrikport.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.