KARDEMİR vagon üretecek tesis kuruyorKARDEMİR vagon üretecek tesis kuruyor :Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları Genel Müdürü Fadıl Demirel, kuracakları tesisle yılda 200 bin vagon ve lokomotif tekeri üreteceklerini söyledi.

Demirel, fabrikada düzenlediği basın toplantısında demir yolu tekeri üretmek amacıyla 30 dönümlük arazide 140 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını, bunun için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Demir yolu tekeri için çok özellikli çelik kullanılması gerektiğini vurgulayan Demirel, “Geçtiğimiz hafta çok önemli bir yatırımın adımını atmış olduk. Türkiye’de yapılamayan demir yolu tekeri yatırımını yapıyoruz. Yılda 200 bin vagon ve lokomotif tekeri üreteceğiz. Bölgede bu tekerleri yapabilecek bir tesis yok. Avrupa’da da bir iki firma var. Çok modern bir tesis olacak. Bu yatırım KARDEMİR’i rakiplerine fark attıracak noktaya getirecektir” diye konuştu.

3 milyon ton üretim hedefi

Son 4 yılda imza attıkları yatırımlarla 3 milyon ton üretim hedeflediklerini belirten Demirel, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda 2 milyon ton üretimi yakaladık. Sürekli döküm devreye girdi. Elektrik santrali yatırımı ile dışa bağımlılıktan kurtulduk. Kok fabrikası yatırımı var. Kısa sürede faaliyete alınacak. SİMTER yapıldı, sürekli döküm yapıldı, bir fırın kaldı. Kaliteli yuvarlak çelikleri üretecek haddehane yapımı için sözleşme imzalandı. Çok modern bir haddehane, bundan beklentimiz yüksektir. Otomotiv sektörünün kullandığı çeşitli çelikleri yapan bir haddehane olacak.

Bu haddehane yaklaşık 46 dönümlük alana yapılacak. Ciddi bir değişim ve dönüşüm içinde fabrikamız. Çevreyle ilgili önemli yatırımlar var.”

Demirel, KARDEMİR’in satış politikasının haksız rekabete yol açmadığını, liste üzerinden herkese satış yaptıklarını, kimseye fiyat avantajı sağlamadıklarını, kanun ve yönetmeliklere uygun çalıştıklarını kaydetti.

Filyos Liman Projesi

KARDEMİR’in acilen bir limana ihtiyacı olduğunu, Filyos Limanı’nın tamamlanması ile fabrikanın önünün açılacağına dikkati çeken Demirel, “Zonguldak Limanı’nı sonuna kadar kullanıyoruz, Bartın Limanı’na şimdi başladık. Filyos Liman Projesi artık konuşmanın ötesinde bir noktaya geldi. ‘Artık konuşmayalım da iş yapalım’ diyoruz. Biz hazırız. Bizim icraatçı kuruluş olduğumuzdan kimsenin şüphesi yoktur. Önümüz açıldığında ivedilikle hayata geçiririz. Laf olsun diye değil, bizim o limana ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

İSDEMİR’deki grev

Demirel, İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları’ndaki grev kararıyla ilgili, “Çok kötü bir hadise kesinlikle tasvip etmiyorum. Entegre tesislerinin çalışma sistemi var, buradaki intikaller çok tehlikeli işler. Gelinen nokta talihsiz ve üzücü. Bunlar geçer ama keşke bu noktaya gelinmeden anlaşılsaydı. Temennim grevin bitmesidir. Piyasa bıçak sırtında gibi, İskenderun yatırımdan yeni çıkmış bir kuruluştur” şeklinde konuştu.

Kardemir_200_bin_vagon_ve_vagon_tekeri_uretecek_tesis_kuruyor

Kaynak : beyazgazete.com

 

Reklamlar1 Comment

  1. kardemir 5n yıldır tekerlek yapacam diyordu.şimdi de vagon üretecem diyor.Ülkede 5-6 yerde vagon imal ediliyor.Kardemir önce başladığı çelik döküm vagon terlek takımını üretsin bakalım.Tekerlek yapımı çok zordur.ilgili şartnameye uygun imalat 5 yılda gerçekleşmez.Başarabilrse müthiş bir üretim olur.Tabii,maliyet dünya piyasalarından yüksek olmamalı.MKE kurumu da tekerlek yapacaktı.şimdilik ses çıkmıyor.iki yerin birden tekerlek yapımı uygun olmaz şimdilik

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.