Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı Projesinde son durum

Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı Projesinde son durum
Karaman Milletvekilimiz Sayın Mevlüt AKGÜN bu konu ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında;
“Konya-Karaman arasında çift hat demiryolu yapım işi ve hızlı tren hattının döşenmesi ihalesinde sona gelinmiştir.

Bilindiği üzere Konya-Karaman arasını 200 km hızla gidecek ve Konya-Karaman arasını süreyi tren ulaşımında 40 dakikaya indirecek çift hatlı Hızlı Tren Projesi 11.03.2013 tarihinde ihale edilmişti. Bu ihalenin değerlendirme süresi devam etmektedir.

Yaklaşık maliyeti 438.143.568,00 TL olan bu büyük proje bittiğinde Ankara-Karaman arası yaklaşık 2 saat 30 dakika civarında olacaktır.

Konya-Karaman arası çift hatlı ve 200 km/s hızla geçilecek proje ile İstanbul-Eskişehir-Konya-Adana-Mersin arasında yolcu ve yük taşımacılığında önemli ölçüde artış sağlanacaktır.

Proje kapsamında 13 adet altgeçit, 23 adet üstgeçit, 71 adet menfez ve 1 adet köprü yapılması planlanmıştır.

Ekonomik ve sosyal gelişime çok önemli katkıda bulunacak çift hatlı hızlı tren projesi ihalesinin bir an önce neticelenmesini ve yapım işine başlanılmasını bekliyoruz.

Projenin Karamanımıza ve Ülkemize hayırlar getirmesini diliyor, emeği geçen tüm yetkililere Karaman Halkı adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak : www.karaman.org

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.