Konya-Karaman-Mersin YHT hattı ne zaman hizmete girecekKonya-Karaman-Mersin YHT hattı ne zaman hizmete girecek :AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan, 2020 yılı gelmeden Konya-Karaman-Mersin hızlı tren projesinin hizmete gireceğini söyledi.
Elvan, Karaman ve bölgedeki ulaşım yatırımlarını değerlendirmek için il binasında düzenlediği toplantıda, Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının hizmet tarihiyle ilgili açıklama yaptı.

Karaman’ın önünü açabilecek en önemli sektörün ulaştırma sektörü olduğunu belirten Elvan, şunları kaydetti:

“Hızlı tren projesi 2020 yılından önce gerçekleştirmiş olacağız. Yani 2020 yılı gelmeden Konya-Karaman-Mersin hızlı tren profesi hizmete girecek. Bu da hem Karaman’ın Akdeniz’e açılması hem de Orta Anadolu, Ankara ve diğer illere açılması sağlanmış olacak.
Ankara-Konya hızlı tren projesine bakıldığında sadece yolcu taşıma amaçlı yapılmış bir proje. Konya-Karaman-Mersin hattı hem yolcu, hem yük taşınabilecek çift hatlı bir sistem olacak. Bu projenin bizim için en önemli noktası özellikle OSB’den limana aktarılarak, yükün maliyetinin düşecek olması. Sadece hızlı tren yetmiyor. Bir lojistik merkezi kurmamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak yine girişimde bulunduk.

Kaynak : www.konya.net.tr

Reklamlar