Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı projelere değer katacakMecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ile projeler değerlenecek :Geçtiğimiz günlerde Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun ihale tarihinin açıklanmasıyla, metroyla direk bağlantısı olan projelerin yanı sıra güzergâhta konumlanan projelerde de konut fiyatlarının artması bekleniyor.

İstanbul’da altyapı yetersizliği yüzünden ulaşıma yapılan her yeni yatırım birçok sektörü olduğu gibi gayrimenkul sektörünü de heyecanlandırıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yapılacak metro hattını açıklamasıyla birlikte gayrimenkul sektörünü hareketli günler bekliyor.
Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e kadar olması planlanan yeni metro hattı, güzergâh üzerindeki bölgelere canlılık getirirken, metroya yakın mesafede konumlanan konut projeleri de nasibini alıyor.

15 istasyon olacak
Trafik sorununun sıkça gündeme geldiği İstanbul’da özellikle ulaşım aksında yer alan projelere ilgi yoğun olurken, metro hattı gibi yatırımlar konut fiyatlarının artmasına neden oluyor. 18 Eylül’de ihaleye çıkacak olan metro projesiyle de bölgedeki projelerde ve emlak fiyatlarında bir artış yaşanması bekleniyor.
Öyle ki metro hattı güzergâhında bulunan projeler lansman döneminde bu durumu önemli bir avantaja çevirirken, bazı projeler ise metro hattının tam üzerinde konumlanıyor. Örneğin Gaziosmanpaşa’da konumlanan Venezia metroyla direk bağlantı sağlayarak, hattın üzerinde yer alıyor. Yine Yeşilpınar’da konumlanan Eyüp Park projesi de içinden metro geçen projeler arasında yerini alarak, konut alıcılarına büyük kolaylık sunuyor.
Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan 17,5 kilometrelik metro projesi, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ı kapsayacak. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak.

Yenikapı’ya entegre
Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey’de olmak üzere 15 istasyon yer alacak.
Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak proje, Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey’de, geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile birleşecek.

İhale 18 Eylül’de
İstanbul’daki metro ağları tamamlandığında ise Mahmutbey-Sarıyer-Hacıosman 45 dakika, Mahmutbey-Yenikapı39,5 dakika, Mahmutbey-Üsküdar Marmaray 48,5 dakika, Mahmutbey-Kadıköy Marmaray 52 dakika, Mahmutbey-Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray 95,5 dakika, Çağlayan-Gaziosmanpaşa 13 dakika, Mecidiyeköy-Alibeyköy 7,5 dakikaya inecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey arasındaki metro hattının ihalesi, 18 Eylül 2013 Çarşamba günü saat 11.00’da belediyenin Merter Ek Hizmet Binası İhale Salonu’nda yapılacak.

Via Port Venezia Via Properties & Gürsoy ortaklığı tarafından hayata geçirilen proje, 1.5 milyar liralık yatırım bedeline sahip. Gaziosmanpaşa’da 2 bin konut olarak gerçekleştirilen projede ofis ve AVM de yer alacak. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelere yer verilen projeden metro hattına direkt bağlantı sağlanacak.
Batışehir 3 bin 123 adet konut ve rezidans, otel, ofis, çarşı ve 100 bin metrekareye varan ortak alan bulunacak Batışehir, tamamlandığında içinde 15 bin kişinin yaşayacağı bir kent haline gelecek. İstanbul TEM Otoyolu cepheli çok önemli bir lokasyonda yükselen projenin çevresinde yürüme mesafesinde iki metro istasyonu açılacak. Bu hatlar inşaat ve planlama halinde olan Beşiktaş-Mahmutbey hatları olacak. Egeyapı tarafından hayata geçirilen Batışehir Projesi’nin ilk etabı 2013 yılının Temmuz ayında teslim edilecek. Tamamı ise 2014 sonunda teslim edilecek.
Mall Of İstanbul Türkiye’nin en büyük karma kullanım projelerinden birisi olarak geliştirilen proje, rezidans, AVM, ofis ve otelden meydana geliyor. Torunlar Gayrimenkul tarafından Mahmutbey’de gerçekleştirilen proje, 1.114 konuttan oluşuyor. Stüdyo, 1+1, 1,5+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelere yer verilen projenin, 2013’ün ikinci yarısında teslim edilmesi planlanıyor.
Eyüp Park Gül İnşaat’ın iştiraki olan Gül Proje tarafından hayata geçirilen proje, 110 milyon lira yatırımla 329 konut ile 119 mağazadan oluşacak. Eyüp Park’ın en önemli özelliği ise planlanan Kabataş-İkitelli metrosunun bir durağının projenin altından geçiyor olması. 2015 Haziran’da teslim edilecek olan projede, stüdyo dairelerden 3+1’e kadar değişen konutlar inşa edilecek.

Nurol Tower Nurol GYO’nun Çağlayan’da gerçekleştirdiği proje, E-5 ve metrobüse 15 metre uzaklıkta konumlanıyor. Yeni yapılacak metro hattının güzergâhında yer alan projede, 243 bağımsız bölüm yer alıyor. 6 bin 842 metrekarelik arazi üzerine inşa edilecek olan Nurol Tower, 142 metre yüksekliğinde ve 30 katlı olacak. 140 milyon dolar değerindeki projede 8 tane asansör de bulunacak. 2014’te teslim edilecek Nurol Tower’da, 36 birimden oluşan iki katlı Butik Çarşı bulunuyor.
Premier Kampüs Ofis Fer Yapı’nın Kağıthane’de Çelikler A.Ş arazisi üzerinde inşa ettiği Premier Kampüs Ofis projesinde teslimler 2015 yılının Kasım ayında başlayacak. Projeye yeni yapılacak metro durağına 100-150 metre uzaklıkta konumlanıyor. 150 milyon liralık yatırım değerine sahip projede 392 ofis ve 43 ticari birim bulunuyor. Projenin teslim tarihi Aralık 2015 olarak belirtiliyor.
Metropark Teknik Yapı tarafından Halkalı’da hayata geçirilen Metropark projesi 1.272 daire ve 30 ticari birimden oluşuyor. 6 yatay ve 6 dikey blok bulunan projede 2 blok 38 ve 36 katlı, diğer 4 blok ise 25 katlı olarak inşa ediliyor. Metropark’ta iki kule tamamıyla home ofislere ayrılacak. 14 farklı konut tipinin yer aldığı proje 213 bin 800 metrekarelik arsa üzerine kuruluyor. Projede teslimler 2015 yılının Kasım ayında yapılacak.
Bumerang Dap Yapı’nın, Kağıthane’de konumlandırdığı projesi Bumerang da metroya yakın mesafede yer alıyor. Şişli-Mecidiyeköy Çağlayan- Kağıthane aksında konumlanan proje, 12 bin metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip. 95 adet bağımsız bölümden oluşan projede 80 adet ofis alanı ile 15 adet dükkân bulunuyor.

Mecidiyekoy-Mahmutbey metro hatti projelere deger katacak

Kaynak : ekonomi.milliyet.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.