Metrobüs metro olursa ne olur? İşte yanıtlarMetrobüs metro olursa ne olur İşte yanıtlar:Uzmanlara sorduk; metrobüs hattı üzerine metro hattı kurulabilir mi?
Metrobüs metro olursa ne olur? İşte uzmanların görüşü… Avcılar’daki Reşitpaşa-Kuruçeşme altgeçidinin açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bir metrobüs hattı yaptık. Buradan binip Kadıköy’e kadar gidebiliyorsunuz. O kadar yoğun ki artık metrobüsü metroya çevirme zamanı geldi. Şu anda da metro projelerini yapıyoruz. Beylikdüzü’ne kadar gidecek metro çalışmalarını başlatıyoruz. Esas sıkıntıyı giderecek olan metrodur” dedi. Uzmanlara sorduk, İşte yanıtlar…

‘Ne kadar sürsün Metro yapılmalı’
Eski TCDD Genel Müdürü Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı Vedat BİLGİN:
METRO yapılmasına çok olumlu bakıyorum. Bir defa toplu taşımada demiryolu araçlarına, metroya önem verilmesini doğru buluyorum. O güzergâhı teknik olarak incelemiş değilim. Herhangi bir problem çıkar mı bilemiyorum. Şehiriçi uluşamında da metro yapımında da Büyükşehir Belediyesi önemli mesafeler kat etti. Metro yapılmasını çok olumlu görüyorum. Ne kadar uzun sürerse sürsün metro yapılmalı. Mutlaka demiryolu altyapısına dayanan kent içi ulaşım sisteminin işlerlik kazanması lazım. Metro yapımının uzun sürmesinin bir önemi yok. Türkiye demiryolu ve ulaşım sisteminde iyi bir teknik altyapı ve insan gücüne sahip.

‘Bisikletinden deniz ulaşımına alternatifler etüt edilmeli’
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Kevser ÜSTÜNDAĞ:

BU çalışmaların etütleri yapılmadan, bu etütlerin bölge bölge uygulamaları yapılmadan şu anda evet veya hayır demek mümkün değil. Özellikle 2010’dan beri yapılan çalışmalarda günübirlik kararlar var. Projenin kendisinin etüt edilmesi lazım. İndi bindi sayımlarının yapılması, konfor düzeyinin hesaplanması lazım. Bu kararlar olumlu kararlardır. 1971’de otobüs öncelikli sistemimiz vardı. Taksim-Levent arası, Anakara Cebeci Dikimeve Hattı da otobüs öncelikli sistemdi, gerekli güzergâh etütleri yapıldıktan, gerekli arzu hatları oluşturulduktan sonra metroya dönüştürüldü. İstanbul’un çok daha fazla metroya ihtiyacı var ancak her türlü alternatifi sunmak lazım. Üçüncü köprü, metro, bisiklet yolları, entegrasyon, yayaların ulaşabileceği metro sistemi yapılmalı. Ciddi anlamda etüt çalışması lazım. Yerele de çok dikkat etmek lazım. Bizim yerelimiz metroyu çok daha yoğun kullanıyor diyerek zorunlu bir hale getirmemek gerek. Ama her şeyin, sistemin içinde birbirine entegre olması gerekir. Erişimi sağladığınız sürece, insanlar nereye daha kolay erişebiliyorsa veya nereye koşullandırılıyorsa toplu taşımada oraya akmak zorunda kalıyorlar. Bunu da etüt ederek keşfetmek, sadece bir aksa bağlamamak gerekiyor. Alternatileri sunma yetkisi, karar vericilerin elinde. Alternatifleri sunduğunuz zaman metrobüs köprüden geçmeyip onun yerine deniz yolunu artırdığınızda metrobüsteki o yığılma deniz yoluna da akabilir. Sistemin bütününün çözümlenmesi lazım.

‘Halk, metrobüsü çok sevdi metronun maliyeti daha fazla’
İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı ve Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep BOZLAĞAN:
METROBÜS güzergâhı Beylikdüzü’nden başlıyor, Söğütlüçeşmeye kadar devam ediyor. Üzerinde Boğaz geçişi, Haliç geçişi var. Buraya bir metro hattının döşenmesi için ayrıntılı analiz gerekiyor. Metrobüs hattının bir kısmına paralel metro hatları ve metro hatları projeleri var. Bakırköy’den, E-5’in altından Beylikdüzü’ne kadar uzanan bir metro hattı proje halinde. Bu inşa edilince Bahçelievler civarından itibaren tamamen paralel olacak bir hat projesi de var. ‘Acaba Sayın Topbaş, yeni bir metro hattı mı inşa edecek, yeni bir hat geçiyorsa Haliç geçişi, Boğaz geçişi ne olacak? Marmaray’la entegre bir şey mi düşünüyor?’ sorularının yanıtını bulmak lazım. Bence metrobüs hattının devamı gerekli. İstanbullu metrobüsü sevdi. Metrobüs daha insani bir ulaşım sistemi. Yeraltına inmiyorsunuz, üstgeçitlerle istasyona ulaşabiliyorsunuz. Metrobüs hattı takviye edilmeli. Sıkıntı, metrobüsün kullanışsız olması değil alternatif metrobüs hatlarının olmaması. Neden ikinci köprüden, Hadımköy’den Aksaray’a kadar, sahil yollarına metrobüs ikinci hattı inşa edilmiyor? İstanbul halkı metrobüsü sevdi. Metrobüs metrodan 3-4 kat daha fazla yolcu taşıyor. Metrobüsün kilometre maliyeti 5 milyon dolar, metronun 80 milyon dolar. Metrobüs metrodan 16 kat ucuz, kaldırılmamalı. O hat üzerinde metro için en az 5 milyar dolarlık yatırım gerekebilir. Kartal metrosu 20 küsur kilometreydi ve 1.5 milyar dolardan fazla para harcandı ki burası en az 60 kilometre.

‘Boğaz Köprüsü’nden metro geçemez’
Kentsel Raylı Sistemler Uzmanı İTÜ İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk GERÇEK:
BELEDİYENİN daha önce yaptırdığı Bakırköy Beylikdüzü arasında bir metro projesi var. E-5’in altından Sayın Topbaş, Bakırköy’ü Beylikdüzü’ne bağlayacak olan bu metro hattı projesinden bahsetmiştir. Zaten metrobüs Söğütlüçeşme’ye Boğaz Köprüsü üzerinden geçiyor. Metronun Boğaz Köprüsü’nden geçmesi mümkün değil. Ayrıca Cumhuriyet Bayramı’nda yapılacak açılışla, Boğaz geçişi ilk aşamada Marmaray tüp geçidiyle sağlanacak. Tüp kısmı sadece 5 istasyon arasında, Anadolu yakasında İbrahimağa, Avrupa yakasında Kazlıçeşme istasyonu arasında işlemeye başlayacak.

‘Metro değil tramvay olur’
Eski İstanbul Şehir Planlamacıları Odası Başkanı Erhan DEMİRDÜZEN:
METROBÜS güzergâhını tümüyle metroya dönüştürme gibi bir fikir ortaya konmuş. Bugüne kadarki ulaşım kararlarıyla ve ulaşım projeleriyle bütünleştirilmiş böyle bir çalışma yok. 2009 seçimlerinden hemen önce metrobüs gündeme gelmiş, o zaman da ‘Bu kalıcı bir yatırım değil, kısa bir süre sonra ihtiyacı karşılamaz’ demiştik. Şimdi 4 yılda sistemin bittiğini söylüyorlar ve yine seçime girerken metro projesi sunuyorlar. Ancak metrobüste sorun olan eğim, metroda da sorun yaratacak. Eğimli kısımda yer altına inmesi gerekecektir ama açıklamadan anladığımız kadarıyla yer altından da geçecek bir metro yolu düşünülmüyor. Teknik olarak eğim, metronun hızını düşürür. Metrodan çok tramvaya yakın bir metro yapılacak sanıyorum. Zeminde çalışacak bir tramvayın metrobüse oranla maliyeti yüksektir. Ayrıca tramvay, metrobüs kapasitesinde yolcu taşıyamayacaktır. İstanbul’un metrosu, Marmaray’a endeksli, adı metro olan ama fiilen tramvay gibi çalışacak bir metro olacak.

‘Monoray hem ucuz hem çabuk olur’
Mimar Prof. Dr. Ahmet Vefik ALP:
SÖĞÜTLÜÇEŞME – Beylikdüzü arasında tabii ki metro yapılabilir ama çok maliyetli bir çalışma. Londra ve Paris’te o uzunlukta hatlar var. Ama maliyeti ve süresi çok uzundur. Tabi hemen şu soru akla geliyor: Madem metrobüs doğru çözüm değildi niçin o kadar büyük bir yatırım yapıldı? Metrobüs yolunun açılması nedeniyle E-5, yol kenarındaki özel parsellere girdi ve belediye özel kişilere ciddi tazminatlar ödüyor. Ben o zaman yazıp çizmiştim ve “Metrobüs doğru çözüm değil. En azından direkler üzerinde monoray, yapalım. Metrobüs çeşitli nedenlerle neticede lastik tekerlekli bir araç çağdaş çözüm değil. Raylı sisteme geçelim. Metro çok pahalı ve yavaş yapabiliyoruz. O bakımdan direkler üzerinde giden monoray sistemini yapalım” şeklinde defalarca uyarmıştım. Şimdi benim söylediğim noktaya gelinmesi beni İstanbullular adına üzmüş oluyor. Monorayın avantajı; yola bağlı değilsiniz, yolun sağından solundan gidebilir bir sistem. Yerin altına girmiyorsunuz ve yapımı çok daha ucuz ve hızlı. Monoray’da şehri görerek gidiyorsunuz. O bakımdan Söğütlüçeşme-Beylikdüzü hattında monoray doğru bir çözümdü. Metro yapılırsa 10 senelik süreyi gözden çıkarmamız gerekecek. Bu bakımdan teklifimi yeniliyorum. Süratle bu hatta Monorayla gelelim, E-5’i genişletelim. Monorayın Boğaz Köprüsü’nü ortadan geçme imkânı var. Trafiğe hiç girmeyecek. Halbuki metrobüs köprüde trafiğe girmek zorunda kalıyor. Metrobüs normal trafiğe ters aktığından köprünün her iki tarafında yerin altında çaprazlama tüneller yapıldı. Çok büyük kaynaklar sarf edildi ki metrobüs normal trafik şeridine geçsin diye köprü üstünde. Monoray bütün bunları çözüyordu. Monoray, hem maliyet hem de zaman açısından metroya göre 5’te 1 oranında daha avantajlı.

Metrobus-metro-olursa-ne-olur-iste-yanitlar

Kaynak : www.haberturk.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.