Moskova dışına ilk metro hattı Khimki’ye yapılacakMoskova dışına ilk metro hattı Khimki’ye yapılacak
Moskova Bölgesi Vali vekili Andrei Vorobyov gazetecilere yaptığı açıklamada, Moskova’nın yakın çevresindeki yerleşim birimine ilk metronun 2015 yılında gideceğini, ilk hattın ise Şeremetyovo havaalanına kadar olacağını söyledi.

Moskova’nın yakın çevresindeki yerleşim birimine ulaşacak ilk hafif raylı sistem metro Khimki’ye gidecek. Hattın Şeremetyovo havaalanına kadar gideceğini söyleyen Vorobyov, daha önce yüksek maliyetlerinden dolayı metronun yer altından değil yer üstünden gideceğini söylemişti.

Moskova’nın yakın çevresindeki yerleşim birimlerine gidecek olan metronun projesi ağustos ayında hazır olacak ve ilk seferini ise 2015 yılında yapmaya başlayacak.

Vorobyov, hafif raylı metronun yaklaşık 240 milyar rubleye mal olacağının altını çizerek, proje için gerekli kaynağın ise Federal ve bölgesel bütçeden ayrılacağını söyledi.

Moskova’nın yakın çevresindeki yerleşim birimlerine gidecek olan metronun yaklaşık 10 yerleşim biriminden geçeceği ve bundan 200-300 bin kişinin faydalanacağı belirtildi.

Vorobyov, Temmuz ayında yönetimin bir sunum hazırlayacağını ve ne zaman, nereye gideceğini hangi şehirlerde ve hangi aralıklarda istasyonlar kurulacağının belirleneceğini de kaydetti.

Moskova disina ilk metro hatti Khimkiye yapilacak

Kaynak : www.gazetem.ru

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.