Otobüs Kaptanlığı Mesleği Pilotluk Gibi Saygın OlmalıOtobüs Kaptanlığı Mesleği Pilotluk Gibi Saygın Olmalı
Otobüs kaptanlığının pilotluk mesleği gibi saygın bir yer edinmesi gerektiğini belirten İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı Meslek standartlarının hayata geçirilmesi amacıyla “Ulaşım Akademisi Projesini” başlattıklarını söyledi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (Myk) Ulaştırma, Lojistik ve Haberleşme Sektör Komitesi; Metrobüs Şoförü Meslek Standardı, Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü, Minibüs Şoförü, Servis Aracı Şoförü ve Taksi Şoförü Meslek Standartlarını görüşmek amacıyla Kağıthane Sosyal Tesislerinde toplandı. Toplantıya İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakan Danışmanı Prof Dr. Mustafa Karaşahin ile Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu ve Hak-İş Konfederasyonu temsilcilerinden oluşan Sektör Komite Üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, meslek standardı oluşturma çalışmalarının önemine değinirken, ulaşımda hizmet kalitesinin artırılması için otobüs kaptanlığında belirli bir standardın yakalanması gerektiğini söyledi. Otobüs kaptanlığının pilotluk mesleği gibi saygın bir yer edinmesi gerektiğini belirten Baraçlı, meslek standartlarının Türkiye’ye bırakılabilecek güzel bir eser olduğunu vurgulayarak Myk’ya teşekkür etti ve gerektiğinde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Meslek standartlarının hayata geçirilmesi ve ülkemiz genelinde yaygınlaştırılması amacıyla içinde pistlerin, simülatörlerin, psikoteknik laboratuarın ve diğer eğitim ünitelerinin yer alacağı Ulaşım Akademisi projesini başlattıklarını ve bu proje ile Türkiye ve bölgede önemli bir boşluğu doldurması hedeflendiğini vurguladı.

Toplantının ilk oturumunda Metrobüs Şoförü Meslek Standardı değerlendirilirken, ikinci oturumunda ise Şehir İçi Toplu Taşıma Otobüs Şoförü Meslek Standardı görüşülerek toplantı sona erdi. Sektör Komitesince bu iki meslek standardı üzerinde revizeler yapılarak Myk Yönetim Kurulunun onayına sunulacak. Nihai taslak standartlar Myk Yönetim Kurulu onayı sonrası Resmi Gazetede yayımlanarak Ulusal Meslek Standardı (UMS) niteliği kazanacak.

Kaynak : www.haberler.com