Raylı Sistem verimli kullanılabilirse Bursa trafiği nefes alırRaylı Sistem verimli kullanılabilirse Bursa trafiği nefes alır : Bursa’da kime “şehrin en büyük sorunu nedir?” diye sorsanız, alacağınız ilk cevap bellidir: Trafik sorunu. Şehrin belli noktalarında trafik özellikle işe gidiş ve işten geliş saatlerinde kabusa dönüyor. Son yıllarda yapılan bat-çık’lar daha da büyük bir kabus yaşamamızı engellemiş olsa da, tam anlamıyla ilaç olabilmiş değil.

Bursa tarihi bir şehir olduğundan, kent merkezi son derece plansız büyümüş, dar bir alana kendi programsızlığıyla sıkışıp kalmış bir vaziyette. Yeni bir şehir merkezi de yaratılamadığı için, eski kent merkezi, yani Heykel-Altıparmak-Kent Meydanı ve Çekirge semtleri arasına bir çözüm bulabilmek gerçekten de çok zor. Bursa’nın daha sonra yapılmış olan Batı ve Doğu mahallelerinde daha planlı yapılaşma olduğu için sorun da daha hafif yaşanıyor.

Bursa’ya geçtiğimiz yıllarda yapılan trafiği çözecek yatırımlar son derece hız kazanmış olsa da, çok geç kalındığı ve çözüme yeterli olmadığı aşikardır. Öncelikle Hafif Raylı Sistem olarak adlandırılan Metro ve yapılan Bat-Çık’lar trafiğe bir nebze olsun nefes aldırabilmiştir. Ama Ankara veya İzmir gibi büyük şehirlere yapılan trafiği çözücü yatırımlarla kıyaslandığında Bursa’da aslında çok da bir şey yapılamadığı görülecektir.

Şimdi ise bu konuda bambaşka bir yatırım geliyor Bursa’ya. Heykel-Kent Meydanı ve Altıparmak arasında başlayacak olan yerli yapım Raylı Sistem, verimli kullanılabilirse eski şehir merkezine nefes aldırabilir. Ama bunun bir şartı var.

Bugün o bölgeye çıkarsanız, trafikteki araçların çoğunun dolmuş olduğunu görürsünüz. Büyük şehirlerde, hele hele kent merkezlerinde bu türden konforlu bir taşıma metodu kalmadı. Maksimum 4 kişi taşıyabilen araçlarla yolculuk yapmak elbette hepimiz için çok keyifli ve konforlu ama trafiğe de önemli ölçüde bu neden oluyor. Yeni yapılacak olan Raylı Sistem ile bu dolmuşların kalkması planlanıyor ki bu yeni sistemin olmazsa olmazıdır. Dolmuşlar kalktıktan sonra bu güzergahta toplu taşıma kullanmak bir mecburiyet haline gelecektir. Konforundan vazgeçmek istemeyenler de taksi kullanabilecektir. Böylece şehir içi trafiğinden ciddi anlamda araç çekilmiş olacaktır.

Bursa trafiğini rahatlatacak en önemli projelerden birisi de “Kent Meydanı” projesiydi. Ama ne yazık ki proje bittiğinde adı “Kent Meydanı AVM” haline döndü. Böylece Bursa hem en büyük eksiği olan bir meydan kazanma şansını, hem de şehir merkezi için bir ana trafik hattı yaratma şansını kaybetti. Bu Bursa için çok büyük bir fırsattı ama o bölgeye bir AVM yapılarak Bursa bu büyük fırsatı kaybetmiş oldu.

Şehir Doğu bölgesinde ise Arabayatağı’na kadar ulaşan metronun, Kestel’e kadar olan bölümünün açılmasına çok az kalmasına rağmen, dolmuşların hala orada cirit atıyor olmasının verdiği trafik eziyeti yaşanıyor. Normalde hiçbir sıkıntı yaşanmayacak şekilde yapılan bu yolda dolmuşların birbirleriyle olan yolcu kapma yarışları, olmadık yerlerde bekleme yapmaları bölgede trafik yaratıyor. Uluyol altında yolcu almak için sıraya giren dolmuşlar sırası geleni korna çalarak acele ettirmeye çalışıyorlar, sıra kendilerine geldiğinde ise benzer şekilde oyalanırlar. Sonra saatte 20 km hızla yolun yarısını sağdan giderek yaparlar, belli bir noktadan sonra ise tam gaz kelle koltukta yolculuk başlar. İşte bütün bunlar da insanların dolmuşlara neden bu kadar tepki gösterdiklerinin sebeplerinden sadece bir kaçıdır.

Şehir batısı ise tam bir eziyet. Sabahları hem İzmir, hem Mudanya Yolu’nda dur-kalk seviyesine gelen trafik Acemler’de tam bir kabusa dönüşüyor. Bunda sağa dönecek araçların soldan, sola dönecek araçların sağdan dönmesi de önemli bir sebep oluşturuyor. Acemler köprülü kavşağı bölge için yapılacak en iyi proje olsa da derde deva olmadığı görünen bir gerçek.

Rayli Sistem verimli kullanilabilirse Bursa trafigi nefes alir

Kaynak : Barbaros Koçanalı – www.bursadabugun.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.