Rusyadan Japonyaya köprüRusyadan Japonyaya köprü :Rusya’nın Uzakdoğu Kalkınma Bakanı Viktor İşayev, Sahalin adasına en kısa yoldan ulaşımı sağlayacak 7 kilometre uzunluğunda köprü yapılmasını önerdi. Köprü hem demiryolu hem de kara ulaşımına imkan sağlayacak. Japonya’nın hemen kuzeyinde bulunan ada ilerleyen dönemde Japon Adaları’na da bağlanabilecek.

Rusya Pasifik Okyanusu’na Trans-Sibirya demiryolu hattı ile ulaşıyor. Baykal-Amur bölgesinden de alternatif bir demiryolu hattı geliyor. Ulaştırma Bakanı İgor Levitin 2009’da Habarovks’taki Selihin kentinden, Sahalin adası Niş istasyonuna kadar uzanacak 580 kilometre uzunluğunda bir demiryolu yapılmasını önermişti. Bu önerinin uygulamaya konulması durumunda Sahalin adası ile doğrudan demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak.

10 MİLYAR DOLAR TUTACAK

Ria Novost’nin haberine göre en kısa mesafenin bulunduğu Nevelski Boğazı’na kurulması planlanan köprünün uzunluğu 7 kilometre olacak ve maliyeti de en azından 10 milyar dolar. Sahalin Bölgesi ve Rusya devlet demiryolları projenin uygulanabilir hale gelmesi için teknik çalışmaları sürdürüyor.

JAPONYA’YA BAĞLANABİLİR

İşayev’a göre bir gün Sahalin Adasından, Japonya’nın Hokkaido adasına 45 kilometrelik alanda da köprü kurulabilir. Böylece Avrupa’dan Japonya’ya demiryoluyla gidilebilecek.

Rusyadan-Japonyaya-kopru

Kaynak : www.aksam.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.