TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi kaderine terk edildi | Ankara

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi kaderine terk edildi :Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren görev yaptıktan sonra emekliye ayrılan lokomotiflerin sergilendiği TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi kaderine terk edildi.Ankaralılar, “Müze bize kapalı ancak madde bağımlılarına açık” dedi.Celal Bayar Bulvarı üzerinde bulunan TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi görenleri hayrete düşürüyor. Almanya, İsveç ve ABD gibi ülkelerde üretilen ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren görev yaptıktan sonra hizmet dışı kalan emektar buharlı lokomotifler kaderine terk edildi. Uçucu madde bağımlılarının yük vagonlarını kendilerine ev yaptığı müzede, hepsi tarihi eser olan 11 adet buharlı lokomotif ile 2 adet vagon bulunuyor.
VATANDAŞA KAPALI BAĞIMLIYA AÇIK

Lokomotif ve vagonların sergilendiği TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi’nin yıllardır kapalı olduğunu savunan vatandaşlar girişte bir güvenlik memurunun dahi olmamasının müzeye verilen değeri ortaya koyduğunu belirtiyor. Çevre sakinleri kapıları yerli ve yabancı turiste kapalı olan müzenin, madde bağımlılarının ve evsizlerin uğrak noktası haline geldiğini dile getiriyor.
TELLERİ AŞIP VAGONA GİRİYORLAR

Lokomotif ve vagonların evsizler tarafından kullanıldığını belirten vatandaş Mehmet Çiçek şöyle konuştu: “Müzenin normal giriş kapısında kilit var. Ancak tellerin arasından kolayca içeriye girebilen madde bağımlıları ve evsizler yük vagonlarında yaşıyor. Burada uçucu maddeler kullanıp alkol alıyorlar. Herhangi bir yetkili müdahale etmediği için hergün bu yaşananlar tekrarlanıyor.”

YETKİYLE GEZEBİLİRSİNİZ

Herhangi bir görevlinin olmadığı müze girişinde, irtibat telefonu yazıyor.
Ankara Hürriyet muhabirinin bilgi almak için aradığı telefonu yanıtlayan görevli, müzenin normal ziyarete kapalı olduğunu bu yüzden girişte güvenlik bulundurmadıklarını söyledi. Yetkili ayrıca, “Müzeyi gezmek için Ankara Garı’nın içinde bulunan yetkilerden izin almanız gerekiyor. Bu yetkili başınıza bir görevli vererek sizi müzede gezdirecektir” dedi.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Armin
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar