Tramvay yolcuları dışarı bakmak istiyor | İstanbulTramvay yolcuları dışarı bakmak istiyor
T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş hattı tramvaylarına reklamlar düzgün kaplansın
İstanbul’da hergün 320.000′den fazla yolcu taşıyarak dünyada bir tramvay hattının erişebileceği en yüksek yolcu taşıma rekoruna sahip olan T1 Bağcılar-Zeytinburnu-Kabataş tramvayı, İstanbul’un en işlek yerlerinden geçiyor.

18,5 km boyunca uzanan hat, beraberinde büyük bir reklam potansiyelini de getiriyor. Geçtiğimiz yıllarda Alstom Citidas marka tramvay araçlarının gelmesinin ardından, eski Bombardier model tramvay araçları üzerinde uygulanmaya başlanan reklam modeli, büyük bir gelir sağlıyor.

Fakat reklamlar artık insanların haklarını gözetmeksizin yerleştiriliyor. Gözüme çarpan iki tane olayla bunu size kanıtlamak istiyorum. Hiç kaplanmasın demiyoruz, düzgün kaplansın istiyoruz.

Konuyla ilgili Change.org üzerinden bir imza kampanyası da başlatıldı. Eğer siz de duruma sessiz kalmak istemiyorsanız imza atın!

“VODAFONE’A GEÇTİM RAHATIM” BELKİ BEN DEĞİLİM?
Hala raylarda olan Vodafone kaplamalı tramvaylar yolcu haklarını hiçe sayıyor.

Tramvaya kaplanan reklamlarda, oturan yolcular hedef alınıyor. Oturan yolculardan bir baloncuk çıkarılarak sanki o öneriyormuş gibi “Vodafone’a geçtim rahatım”, “Her yerde çekiyor” vs. gibi cümlelerle yolcular konuşturuluyor. Böylelikle yolcular reklamın içerisine dahil oluyor. Dışarıdan bakıldığında Vodafone, hergün bedavaya yüzlerce canlı reklam yüzü kullanmış oluyor.

GÖRÜŞ KALİTESİ DÜŞÜYOR!
İnsanlar tramvaya bindiğinde haklı olarak dışarıyı izlemek ister. Tramvay tıka basa dolduğu olduğu için içerde bunalımlı bir yolculuk geçiren yolcular, İstanbul manzarası ile teselli buluyor. Fakat reklamlar delikli folyo ile pencelere de kaplandığı için içeriden dışarıyı izlemek sıkıntılı olabiliyor. Özellikle de hava karardıktan sonra dışarıyı görmek hiç mümkün olmuyor.

Reklamların yolcu haklarının gözetilerek kaplanmasını arzu ediyoruz

T1 Bagcilar-Zeytinburnu-Kabatas hatti tramvaylarina reklamlar duzgun kaplansin

Kaynak : www.fozdemir.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.