TÜPRAŞ 300 tren vagonu alıyorTÜPRAŞ 300 tren vagonu alıyor
Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ-TÜPRAŞ, 300 tren vagonu alıyor. TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, İzmit Rafinerisi kapılarını Enerji Gazetecileri ve Medya derneği (EGAD)’a açtı. Erkut, TÜPRAŞ İzmit’i dünyanın sayılı rafinerisi konumuna getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “2.7 milyar dolarlık fuel-oil dönüşüm projesi yatırımında ana ekipmanların tümünün sahaya ulaşması ve montaj çalışmalarında son aşamaya gelindi. 505 gün sonra tesis, işletmeye açılacak” dedi.

TÜPRAŞ Genel Müdürü önemli açıklamalar yaptı

Erkut; Batman, Kırıkkale, İzmir ve İzmit rafinerileri arasında yarı işlenmiş ürün taşımaları için bugüne değin demiryollarına 15-20 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, bu alana yeni yatırım mesajı verdi. TÜPRAŞ’ın halen 150 dolayında vagonuyla yaptığı taşımacılıkta TCDD’nin en büyük ikinci müşterisi olduğunu belirten Erkut, “300 vagon daha alacağız. Ürün taşımaya elverişli özel vagonlar olacak. Bu vagonları aldığımızda TÜPRAŞ, TCDD’nin 1 numaralı müşterisi konumuna yükselecek” diye konuştu.iki adet de gemi satın aldıklarını kaydeden Erkut, bu gemilerin İzmir ve İzmit rafinerileri arasında sürekli ara ürün taşıyacağını söyledi. Erkut, “Bu gemiler, İzmirden İzmite yılda 1 milyon ton fuel oil taşıyacak” dedi.

Bu projenin, TÜPRAŞ’ın İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinin daha yüksek kapasiteyle çalışmalarını sağlayacağını vurgulayan Erkut, “Bu yatırımla TÜPRAŞ rafinerilerinde şu anda yüzde 80’lerin altında bulunan kapasite kullanım oranı yüzde 90’ların üzerine çıkarma imkanı doğacak. Şu anda Kırıkkale Rafinerisi`nin 5 milyon tonluk kapasitesinin 3 milyon tonluk kısmı kullanılabiliyor. Bu miktar artacak” dedi.

Tekel değiliz

Türkiye’de petrol sektöründe ithalatın serbest olduğunu ve yakın çevredeki 70’ten fazla rafineri ile büyük bir rekabet içinde olduklarını anlatan Erkut, İsrail’deki rafinerilerin Ceyhan’a, Yunanistan’daki rafinerilerin İzmir ve Antalya’ya, Karadeniz kıyısındaki Rus rafinerilerinin Trabzon ve Samsun’a çok yakın olduğunu vurguladı. Erkut, “TÜPRAŞ Türkiye’de tek olmasına rağmen, tekel değil” dedi. Ve Akdeniz Çanağında çok sayıda rakipleri olduğunu açıkladı.

tupras-300-tren-vagonu-alacak

Kaynak : www.enerjiport.com

Reklamlar1 Comment

  1. Tüpraşın atılımlarını,kapasite artışlarını,yakıt naklindeki hız ve maliyet avantajlari kullanımını,dolayısıyle istihdam ve hizmet artışını kutlamak gerek.demiryolu ile fuel-oıl yaşımalarında ihtiyaç duyduğu ayaryakıt vagonlarının yeni üretim olmasını avantajları açısından olumlu değerlendireceğini umuyoruz

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.