Türk Dili Konuşan ülkeler İşbirliği Konseyi ülkelerinin Ulaştırma Bakanları Baküde Toplandı (Foto Galeri)

Türk Dili Konuşan ülkeler İşbirliği Konseyi ülkelerinin Ulaştırma Bakanları Baküde Toplandı
3 ÜLKE ANLAŞMA İMZALADI


Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Ülkelerinin Ulaştırma Bakanları, ‘Bakü, Aktua ve Samsun Deniz Limanları arasında Kardeş Liman ilişkisi’ kurulmasına yönelik anlaşma 3 ülke arasında imzalandı.

Toplantıya, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memnedov, Kazakistan Ulaştırma Bakanı Askar Zhumagaliyev ve Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım katıldı. Toplantıda ulaştırmanın geliştirilmesi alanında iş birliğine varıldı. Ülkeler arasında kara, deniz ve demir yolu taşımacılığında iş birliğinin artırılmasına ve bu çerçevede Hazar geçişli, çok-modlu taşımacılığın geliştirilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk Konseyine üye ülkeler arasında ulaştırmanın önündeki bütün engellerin kaldırılması ve taşımacılığın serbest olması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, Türkiye’de ulaşım alanında gerçekleştirilen atılımlar konusunda bilgilendirme bulunarak, Azerbaycan’da hem de Kazakistan’da bu alanda kaydedilen ilerlemelerden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesinin öneminde değindi.

Yıldırım, Türk Konseyi kurulduğunda ortaya, ortak değerlerin, ekonominin geliştirilmesi, işbirliğinin artırılması gibi bir çok hedeflerin koyulduğunu, bunların gerçekleştirilmesi için ise ulaştırma ve iletişim alanında en ileri düzeyde işbirliğinin şart olduğunu vurguladı.

Denize kıyısı olmayan ülkelerdeki ticaret artımının, denize kıyısı olan ülkelerden iki kat daha fazla olduğunu belirten Yıldırım şunları kaydetti:

“Bunu da dikkate aldığımızda, demiryolu ve karayolu bağlantılarımızı mutlaka güçlendirmemiz lazım. Biz bu ihtiyacı görerek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’ni başlattık. Şimdi bu proje bitme sürecine geldi ve 2014’te tamamlanacak. Bu proje sadece Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’yi birleştirmekle kalmayacak, Çin’in batısından bütün Orta Asya bölgesindeki taşımaları da kolaylaştıracak. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi ile eski İpek yolunu sürekli hale getiriyoruz. Böylece dünyanın doğusu ile batısını hem altyapı olarak, hem de medeniyet olarak birleştiriyoruz.”

TÜRK ŞEHİTLİĞİ’Nİ ZİYARET

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Ulaştırma Bakanları Toplantısı için Azerbaycan’da bulunan, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Kazakistan Ulaştırma Bakanı Askar Zhumagaliyev Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Ziyarette şehitliğe karanfil bırakan ve dua eden Bakanlar, daha sonra şehitlikten ayrıldı.

Kaynak : http://www.haberfx.netsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar