Türkiyenin gürültü haritası çıkarılıyorTürkiyenin gürültü haritası çıkarılıyor :Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başlandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, çalışma kapsamında 14 ilin belirlendiği, bu illerin karayolu, havayolu, demiryolu gibi gürültü alanlarının incelenerek Türkiye’nin gürültü haritasının çıkartılacağını belirtildi.

6 milyon avro tutarındaki projeyle ilgili 4 firmaya görev verildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye genelinde şehirlerin gürültü noktalarının belirlenmesi ve buna uygun strateji planlarını hazırlanması için gürültü haritaları çalışmalarına başlandı. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 14 il belirleyerek buraların yoğun gürültü alanlarını mercek altına aldı. Belirlenen iller arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Adana, Samsun, Eskişehir, Edirne, Muğla ve Nevşehir yer aldı. Bu illerin gürültü haritasını hazırlayacak olan Bakanlık, daha sonra tüm Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak.”

Açıklamada, proje kapsamında büyükşehirlerin ulaşım alanlarının yakın takibe alındığına işaret edilerek, özellikle İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli’nde bulunan karayolu, demiryolu, havaalanı sanayi tesis alanlarının incelenerek, nihai stratejik gürültü haritaları oluşturulacağı belirtildi.

AB destekli projenin bütçesinin 6 milyon avro olduğu ifade edilen açıklamada, 30 ayda bitirilmesi planlanan projede bir Türk firmasının yanı sıra iki İspanyol ile bir İngiliz firmasının ortaklaşa görev aldığı açıklandı.

Turkiyenin-gurultu-haritasi-cıkariliyor

Kaynak : www.aksam.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.