TÜVASAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erol İinal : Etkin Bir Güç OlacağızTÜVASAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erol İinal : Etkin Bir Güç Olacağız
TÜVASAŞ’ın Ortadoğu’nun en büyük vagon fabrikası konumunda olduğunu belirten Erol İnal, 62 yıllık bilgi ve birikim ile raylı taşıt üretim, bakımı ve onarım alanlarında Türkiye’yi bölgenin en etkin gücü haline getirebileceklerini söyledi.  Demiryolu sektörü ser bestleşme kanunu ile birlikte önümüzdeki süreçte hayli hareketli günlere yaşayacak. Yerli ve yabancı firmalar kendi lokomotifleri ile yolcu ve yük taşımacılığı yapabileceği gibi, vagon ve lokomotif üretimi de hızlanarak artacak.

Türkiyede vagon üretiminde hatrı sayılır bir konumda yer alan Türkiye Vagon Sanayi Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) de demiryolu sektöründe son 10 yıldaki atılım ve teknolojiye yaptığı yatırımlarla birlikte 2003 yılından itibaren bir sıçrama gerçekleştirdi. Hem sermayedarı hem de müşterisi olan TCDD için şu ana kadar bin 793 adet yolcu vagonu imalatı ile 36 bin 224 adet yolcu vagonu bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonu gerçekleştiren TÜVASAŞ, yurtiçindeki başarı çizgisini ayrıca yurtdışı ihracatta da sürdürüp Pakistan, Irak ve son olarak da Bulgaristan’a vagon ihraç etmeye başladı. TÜVASAŞ’ın teknolojiyle gelişen ve büyüyen yönünü, gelecek hedeflerini ve Türk de dergimizde yer verdiğimiz söyleşi de Yönetim Kurulu Başkanı Erol İnal ile konuştuk. DEMİRYOLLARI TERCİH EDİLEN BİR TAŞIMACILIK HALİNE GELECEK Sektörde yaşanan gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Demiryolları Türkiye için nasıl bir öneme sahip? Ülkemizde uzun yıllar ihmal edilen demiryolu sektörü son 10 yılda devlet politikası haline getirilmiş ve yatırımlar hızlanmıştır. Artık Türkiye hızlı tren teknolojisine sahip bir ülke konumuna gelmiş, demiryolu sektörüne son 10 yılda 26 milyar TL’lik bir yatırım yapmıştır.

2023 yılına kadar bu yatırımların 45 milyar doları bulması hedefleniyor. Yeni demiryolu hatları yapılıyor, mevcut hatlar ise yenilenerek demiryolu ulaşım ağı güçlendiriliyor. Altyapı sorunu olan bir sektörün gelişmesi imkansız olacağından öncelik altyapıya verildi ve şu anda da bu yatırımlar hızla devam ediyor. 2013 yılı bütçesinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ayrılan miktar 13.9 milyar TL. Bunun yüzde 56’sının (7.8 milyar TL) demiryoluna pay edilmesi sektörel yatırımların arttığının bir göstergesi. Yatırımlar hangi alanlara yapılmalı? Demiryolları sektöründe yolcu ve yük taşımacılığında ulaştırma sektörünün ihtiyaçlarına cevap veren, çağdaş, teknolojik, güvenli, ekonomik ve uluslararası kurallara uygun yatırımlar yapılmalı.

Son yıllarda demiryollarının limanlarla bağlantısı kuruluyor, demiryolu bağlantılı yeni lojistik merkezler yapılıyor ve hızlı trenlerle yolculuk süreleri kısalıyor. Böylece demiryolları tercih edilen bir taşımacılık haline gelecek ve ülke ekonomisine katma değer sağlayan bir sektör olacak. ORTADOĞU’NUN EN BÜYÜK VAGON FABRİKASI KONUMUNDAYIZ Türkiye vagon üretimi bakım ve onarım konusunda bölgesel bir güç olabilir mi? Vagon üretiminde artık dünyada istenilen ürünleri üretmemiz gerek. Bölge ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni projeler üretmeliyiz ve ürün çeşidini artırmalıyız. Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya ülkeleriyle 64 UNlBüSINESS TEMMUZ 2013 görüşüyoruz ve onların taleplerine yönelik projeler hazırlıyoruz. Bazı ülkelerin şu anda üretimini yaptığımız ürünlere yönelik talepleri de var. TÜVASAŞ olarak ihraç ettiğimiz vagonlarla dünya pazarındaki yerimiz her geçen gün daha da güçleniyor.

Ortadoğu’nun en büyük vagon fabrikası konumunda olan TÜVASAŞ, 62 yıllık tecrübe ve birikimiyle ülkemizi raylı taşıt üretim, bakım ve onarımında etkin bir güç haline getirebilir. Demiryollarının serbestleşmesi demiryolu sektörüne nasıl bir hareket getirecek? Demiryolu taşımacılığında devlet tekelinin kalkması ve özel sektörün tren işletmeciliği yapacak olması yurtiçi ve yurtdışındaki firmaları harekete geçirdi. Uluslararası firmalar Türkiye’de kendi lokomotif ve vagonları ile taşıma yapmayı, bir kısmı da fabrika kurarak vagon üretmeyi planlıyor. Sektöre yatırım yapmak isteyen yabancı firmalar yurtiçinden bazı firmalarla stratejik ortaklık anlaşması yapmakta. Serbestleşme ile beraber demiryollarında yatırımlar hızlanacak ve TCDD’nin mali yükümlülükleri de azalacak. Özellikle yük taşımacılığında demiryollarının payının artması bekleniyor. Yük taşımacılığına paralel olarak yolcu taşımacılığı da gelişecek, özel sektörün de aktif olduğu büyük bir pazar oluşacak. Demiryolu serbestleşme kanunu ile birlikte yan sanayiciler de vagon ve lokomotif üretimi yapabilecek. Böylece hem rekabet artacak hem de bu alanda yeni bir pazar oluşacak.

Üretimin artması ile beraber yeni istihdam alanları da doğacaktır. FABRİKAMIZ TANITIM ROLÜ DE ÜSTLENİYOR TÜVASAŞ Türkiye ve bölge için nasıl bir öneme sahip? TÜVASAŞ bugüne kadar TCDD için bin 793 adet yolcu vagonu imalatı ile 36 bin 224 adet yolcu vagonu bakım-onarım ve modernizasyonunu yaptı. Marmaray araçlarının belli bir kısmını biz yapıyoruz. EUROTEM ile ortak olarak 49 adet Marmaray aracının üretimini gerçekleştirdik. Esas müşterimiz olan TCDD için 2010 yılında 24 adet dizel tren setin üretimine başladık. 2012 yılında 18 adet setin teslimatı yapıldı, kalan 6 setinde 2013 yılı içerisinde üretimi tamamlanarak teslimatı yapılacak. İlk kez 1971 yılında Pakistan ve Bangladeş’e 77 vagon ihraç ederek dış pazarlara açılan TÜVASAŞ, son yıllarda yurtdışına vagon ihracatı çalışmalarına hız vermiştir. Irak Demiryolları için 2006 yılında 12 adet jeneratör vagon, 2012 yılında Bulgaristan Demiryollarına 30 adet yataklı vagon ihraç etmiştir. 2013 yılında ise Irak Devlet Demiryollarına çeşitli tiplerde 14 adet vagon üretip teslim edeceğiz.

Fabrikamız bölgedeki vagon sanayinin gelişmesinde ve büyümesinde etkili olmuştur. Bu fabrika sayesinde Sakarya’da bir marka değerine kavuşacak. Fabrikamızın ürünleri yurtiçi ve yurtdışında ilimizi tanıtacaktır. TÜVASAŞ’ın dünya çapında bir marka haline getirmek için hangi adımlar atılması gerekir? TÜVASAŞ, ulaştırma sektörünü iyi analiz ederek ihtiyaçlara cevap veren bir fabrika olmalı. Günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilen, çağdaş, teknolojik, güvenli, ekonomik ve uluslararası standartlara uygun yatırımlar yapmalı. Aynı anda birkaç proje ile ilgilenmeli ve bunları hayata geçirmeliyiz.

Bu anlamda ürün çeşitliliğini de artırmalıyız. TÜVASAŞ’ı tamirhane görünümünden kurtarıp marka haline çevirmek benim ve buradaki arkadaşlarımızın en büyük dileği. TÜVASAŞ’ın Sakarya’da bulunduğu konum özellikle lojistik açıdan çok önemli, yapılan yeni projeler ile ve özellikle liman bağlantılı demiryolu projesi ile TÜVASAŞ tam bir marka haline gelecek. TÜVASAŞ’ın orta ve uzun vadede yatırım planları ve yeni projeleri nelerdir? Son yıllarda ülkemizde demiryolu sektörüne yapılan yatırımlar neticesinde yolcu taşıyan raylı taşıt araçlarının mevcut profilinin değişmesi kaçınılmaz olacağından, şirketimiz şimdiden daha modern yolcu taşıyan raylı araçlar üretmek için çalışmalarına başlamıştır. Bu kapsamda başlangıç olarak Dizel Tren Setleri (DMU) üretilmektedir. Şimdiki teknolojimiz ile karbonlu çelik malzemeden araç gövdesi üretebilmekteyiz. Önümüzdeki dönemde alüminyum malzemeden de araç gövdesi üretilebilecek teknoloji yatırımı planlıyoruz. Böylece daha hafif yapıda vagonlar üretebileceğiz.

erol-inal1

Kaynak : www.gazetea24.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.