Yeni şehir ve 3. havalimanı zemini kaya gibi sağlamYeni şehir ve 3. havalimanı zemini kaya gibi sağlam
İstanbul’a kurulması planlanan yeni şehir ve 3. havalimanının zemininin sağlam olmadığına yönelik eleştirilere Bakan Bayraktar cevap verdi. Bayraktar, hem yeni şehir hem üçüncü havalimanının zemin açısından çok sağlam olduğunu söyledi.

İstanbul’a kurulması planlanan yeni şehir ve 22.1 milyar Euro bedelle ihale edilen 3. havalimanının zemin etütleri çıktı. Jeolojik etütlerin onaylandığı bilgisini veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar “Avrupa yakasında kurulacak yeni şehre ilişkin sonuçlar çok iyi çıktı. İstanbul’da olmayan bir zemin var. Eğim ve toprak yapısı açısından çok uygun. Afete maruz bir alan olmadığı gibi sıvılaşma riski olan bir alan da bulunmuyor. Heyelan tehlikesi de yok” dedi. Anadolu yakasındaki yeni şehir için yer isminin açıklanmadığını aktaran Bayraktar, yapılan değerlendirmelerin doğru olmadığını söyledi. Avrupa yakasındaki yeni şehir 40 bin hektarlık bir alan üzerine inşa edilecek. Master plan ise 1/25 olarak uygulanacak.

2.5 milyon kişi yeni şehirde

Yeni şehirde toplamda 2.5 milyon kişi yaşayacak. Bunun 800 bini Halkalı, Küçükçekmece ve Arnavutköy’de yaşıyor. Bakanlık dışında yapılan ilave planlar kapsamında da 500 bin kişinin yeni şehre gelmesi planlanıyor. Bunun İstanbul’un nüfusuna yeni bir ekleme anlamına gelmediğini aktaran Bayraktar, şunları söyledi: “Buranın büyük kısmında kentsel dönüşüm çerçevesinde bir nüfus aktarımı düşünüyoruz. Bazı yerlerden transfer olabilir. İşte Küçükçekmece’nin deprem riski, Avcılar’ın deprem riski, oralarda zaten sıkıntılı yerler fazla. Güngören’in oradaki başka bölgeler, Esenler düşünüldüğü zaman, oraların daha düzenli sosyal donatısı daha fazla, yeşil alanı fazla planlandı. Planlama neticesinde de diğer yerlerden oralara taşımak şeklinde.

Yeni sehir ve 3. havalimani zemini kaya gibi saglam

Kaynak : haber.stargazete.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.