YHT hattına günlük takip Ya EstramYHT hattına günlük takip Ya Estram
YHT hat çalışmaları son sürat ilerlerken yetkili ve işin başındakiler tarafından çalışmalar bizzat yerinde sürekli kontrol ediliyor. Ancak Eskişehir’de durum tam tersi. Estram çalışmaları yarım yamalak gidiyor ve yetkililer bırakın yerinde denetlemeyi, tenezzül edip vatandaşa bilgi bile vermiyorlar.. Vatandaş sıkıntısı iletmek istediğinde bir tek yetkili olumlu yada olumsuz yanıt vermiyor!..

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Ankara-İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren hattında 30 Eylül’e kadar ciddi bir projeyle ilgili yapım işleri kalmayacak şekilde iş programımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yıldırım, Ankara-İstanbul YHT hattı inşaatında incelemelerde bulunmak üzere helikopterle Bilecik’in Osmaneli ilçesine geldi. Yıldırım, yüklenici firmanın yetkililerinden aldığı brifingin ardından, Ankara-İstanbul YHT projesinin Eskişehir İnönü’den Köseköy’e kadar olan 154 kilometrelik bölümüyle ilgili şantiyede aylık toplantılarından birini daha tamamladıklarını kaydetti.

Aylık toplantılarla iş programına göre çalışmaların gerçekleşip gerçekleşmediğini yerinde tespit etmek, bir aksaklık varsa gerekli tedbirleri almak ve projenin gecikmeye meydan vermeden bitmesini sağlamayı amaçladıklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Şu anda geldiğimiz durum nedir? Hattın tamamı 154 kilometre. Yapılan tünel miktarı 35 kilometre, yapılan viyadük miktarı 10 kilometre olmak üzere, diğer kısımlar da yarma ve dolgu şeklindedir. Hattın altyapısı yüzde 99 oranında tamamlanmıştır. Hattın yaklaşık 100 kilometrelik kısmında da panel işleri tamamlanmış. Yani ray serilme işlemleri tamamlanmış, geri kalan işler devam ediyor. Toplam 6 bin direkten 2 bin 100 direk montajı gerçekleştirilmiş. Sinyalizasyonla ilgili kanal çalışmaları büyük oranda tamamlanmış. Sinyal kablolarının çekimine de başlanmıştır. Kısacası proje, planlandığı gibi devam etmektedir. Bazı gecikmeler olmakla beraber, bu gecikmeler projenin genel bitirilmesine, tamamlanmasına herhangi bir olumsuz tesiri olmayacaktır. Onun için gerekli tedbirleri alıyorlar.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞILIYOR”

Hattın önemli olduğunu ve sadece Ankara’yı Eskişehir’i, Bilecik’i, Sakarya’yı Kocaeli’ni İstanbul’a bağlamadığını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ” Aynı zamanda Bursa, İstanbul ve Ankara üçgeninde ülkemizin ekonomisinin, hatta buna Konya’yı dahil edebiliriz çok büyük bir bölümü gerçekleştiği için çok ciddi bir nüfus alanına sahip olduğu için hattın bir an önce bitirilip devreye alınması hayati bir öneme sahip.

Bunun için de arkadaşlarımız gece gündüz çalışıyorlar. DDY Genel Müdürlüğü ekip halinde projeyi günlük takibatla sürdürüyor. Amacımız projeyi kısa sürede tamamlamak ve bir yıl sonraya kadar artık seferlere başlamak. Biliyorsunuz, 30 Eylül tarihi itibariyle hazır hale geleceğiz ama projenin açılması ondan sonra kararlaştırılacak bir güne bağlı. Ama biz 30 Eylül’e kadar ciddi bir projeyle ilgili yapım işleri kalmayacak şekilde iş programımızı sürdürüyoruz.”

Estram çalışmaları ile ilgili ise vatndaşlar Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i sadece anı taşı töreninde görmüşle. Ondan sonra başkan bir kez bile gelip çalışmaları denetlememiş. Vatandaş başkanı çalışma alanında gezerken görmek, sıkıntıları ifade edebilecek an bekliyor.

eskisehir_estram

Kaynak : www.eskisehirgundem.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.