YHT Viyadükleri 10 Büyüklüğündeki Depreme DayanıklıYHT Viyadükleri 10 Büyüklüğündeki Depreme Dayanıklı :Ankara- İstanbul arasında inşa edilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, Sakarya’nın Geyve İlçesi’ne bağlı Alifuatpaşa Beldesi’ne kadar geldi. Hat boyunca yapılan viyadüklerde ise özel bir esneme sistemi kullanıldığı ve bunların, Richter ölçeğine göre 10 büyüklüğündeki depreme dahi dayanabileceği belirtildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen Ankara- İstanbul arasındaki YHT projesinde, hat inşası Geyve’nin Alifuatpaşa Beldesi’ne ulaştı. İnşaat çalışmaları kapsamında Alifuatpaşa bölgesinde viyadük inşa çalışmaları devam ederken hatta uygulanan deprem güvenlikleri dikkat çekiyor.

YHT hattı kapsamında inşa edilen viyadüklerde uygulanacak özel bir sistemde, viyadükler 10 büyüklüğünde depreme bile dayanabilecek. Ray özelliği ile bir sarsıntı anında esneme payı kazanacak olan viyadükler, böylece deprem sırasında yüksek sarsıntılara karşı yıkılmadan durabilecek.

Bu yıl 29 Ekim tarihinde tamamlanması için seferberlik ilan edilen proje kapsamında çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü kaydedildi. Bir istasyonu da Sakarya’da inşa edilecek olan Ankara- İstanbul arası YHT hattı ile ulaşım süresinde çok ciddi tasarruf sağlanacak. Cumhuriyet tarihinin en büyük ulaşım projesi olma özelliğini taşıyan çalışma Türkiye’nin en büyük iki kentinin hızlı bir şekilde entegrasyonunu sağlayacak.

YHT-Viyadukleri-10-Buyuklugundeki-Depreme-Dayanıkli

Kaynak : www.haber3.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.