106 adet hızlı tren seti alımı ihalesi ile ilgili olarak ilan yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu onayı bekleniyorTCDD Hızlı Tren Seti Alımı İhalesi 106 adet hızlı tren seti alımı ihalesi ile ilgili olarak ilan yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu onayı bekleniyor

T.C. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek olan, “106 Adet Hızlı Tren Seti” ihalesi ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; söz konusu ihalenin şartname hazırlık çalışmalarına başlandı.

İhale ile ilgili Kalkınma Bakanlığı onayının alındığını belirten yetkililer, ihale ilanı yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu onayının beklendiğini kaydettiler. Yaklaşık maliyeti 6 milyar liraya mal olacak ihale için EylülEkim ayında ilan yapılması planlanıyor. İhale şartnamesinde Türkiye’de vagon fabrikası kurulması ve vagonlar için 51 yerli alımı ön koşullar arasında olacak.

İhale kapsamında alınması öngörülen 106 tren setinin genel olarak 6’şar vagondan oluşacak. İhalenin yapılmasının ardından ilk yıl 20 tren seti teslim edilecek. Diğer tren setlerin ise yıllara bölünecek ve sonraki 5 yılda alımları tamamlanacak. Söz konusu ihale ile ilgilenmesi beklenen firmalar şöyle:

  1. Alstom (Fransa)
  2. Ansaldo (İtalya)
  3. Bombardier (Kanada)
  4. CSR (Çin)
  5. CAF (İspanya)
  6. Hyundai Rotem (G.Kore)
  7. Siemens AG (Almanya)

İhaleye ait şartnameler, ilanın yayımlanmasından sonra TCDD Genel Müdürlüğü’nden temin edilebilecek. (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.