2. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumuna Doğru  1. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumuna Doğru :2. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu, 9-11 Ekim’de yapılacak.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, raylı sistem teknolojilerinin dünyaya paralel Türkiye’de de geliştiğini söyledi.

Karabük’ün raylı sistemler konusunda vadi olma yolunda hızla ilerlediğini anlatan Uysal, şunları kaydetti:

“Bu alanda Türkiye’nin ihtiyacı kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu nispetle 2011 yılında KBÜ Mühendislik Fakültesi bünyesinde Türkiye’de ilk ve tek Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü’nün açılmasına karar verilmiştir. Raylı sistemler teknolojileri günümüz toplu taşıma sistemlerinin arasında ciddi oranda önem kazandı. Diğer ulaşım yöntemlerine göre ucuz, güvenli ve çevre dostu olması, insanların raylı sistemler teknolojilerini tercih etmesine imkan tanımaktadır”.

Uysal, Türkiye’de raylı sistem teknolojilerinin gelişiminin araştırma işbirliklerinin artırılması ve yeni tartışma ortamları oluşturulmasıyla mümkün olabileceğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu alanla ilgili sanayi kuruluşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya getirilmesi, sorunların tespit edilmesi ve bilimsel bir ortamda bunların değerlendirilmesi öngörülmektedir. Bu bağlamda Raylı Sistemler Mühendisliği sempozyumlarının ikincisi KBÜ bünyesinde düzenlenecektir. Sempozyum kapsamında ray inşaatı, üretimi, teknolojileri, raylı araçlar, yüksek hızlı trenler, metro ve hafif raylı sistemler, bojiler, raylı sistem standartları, optimizasyon, titreşim, akustik, sinyalizasyon, bakım-onarım, insan kaynakları, raylı mistemlerde güvenlik gündeme gelecektir.

Kaynak : haberciniz.biz

Reklamlar