3 ilimize hızlı tren müjdesi3 ilimize hızlı tren müjdesi :AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya’yı İç Anadolu’ya bağlayacak hızlı tren projesi hakkında bilgi verdi.

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Eskişehir-Antalya ve Antalya-Kayseri arası hızlı tren için mühendislik projelerinin tamamlandığını belirterek, “Toplam maliyet 20 milyar lira gibi, projenin bir kısmının önümüzdeki yılın programına alınması için çalışıyoruz” dedi.

“Hem Eskişehir-Antalya hem de Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan hızlı tren için mühendislik projelerinin tamamlandı” diyen Badak, “Aşağı-yukarı bin 50 kilometre olacak. Viyadükleri, köprüleri, tünelleri, istasyonları, ara duraklarıyla hemen hemen tamamı projelendirildi. Şimdi ÇED raporu aşamasında görüşmeler sürüyor” diye konuştu.

Mühendislik projesinin tamamlanmasıyla projesinin keşif bedelinin de çıktığını kaydeden Sadık Badak, Eskişehir-Antalya arasında yapılması planlanan hızlı tren projesinin maliyetinin 9 milyar lira, Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan hızlı tren projesinin maliyetinin de 11 milyar lira olacağını söyledi. Badak, “Toplamda 20 milyar liralık bir keşif bedeli çıkıyor. Bu rakam yüzde 15 artabilir de azalabilir de” diye konuştu.

Böyle büyük projelerin bugünden yarına yapılamayacağına işaret eden Badak, projenin 2016 yılında Antalya’da yapılacak botanik EXPO’ya yetişmeyeceğini fakat projenin en verimli bölümünün önümüzdeki yılın programına alınması için görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Projenin işletme aşamasında zarar etmemesinin de önemli olduğunu dile getiren Badak, projede Antalya’nın içindeki gar alanının son derece yanlış düşünüldüğünün görüldüğünü ve düzeltilmesi için teklifte bulunduklarını bildirdi.

Kaynak : www.haber7.com

Reklamlar