Aksaray metro hakkında Yolcu Bilgilendirme Sistemi

Aksaray metro hakkında Yolcu Bilgilendirme Sistemi :Aksaray metro hattının modernizasyonu kapsamında, Yolcu Bilgilendirme Sistemi (YBS) devreye alındı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, belediye iştirak şirketlerinden İstanbul Ulaşım AŞ’nin işletmeciliğini yaptığı, M1 Aksaray metro hattının modernizasyon çalışmaları kapsamında, 46 YBS peronlara monte edildi.
YBS’ler, istasyon ve peronlarda bekleyen yolculara tren seferleri ve işletmeye ait bilgileri gerçek zamanlı olarak sunacak.

İstanbul’un ilk metrosu olma özelliğine sahip 25 yıllık M1 Metro hattı, M1A Aksaray-Havalimanı ve yakın zamanda hizmete giren M1B Otogar-Kirazlı uzatma hatları arasındaki 22 istasyonda, günde 250 binden fazla yolcuya hizmet veriyor.

22 istasyon, 46 YBS ekranı

Çalışmalar ilk olarak 2012 Ocak ayında pilot bölge seçilen Otogar istasyonunda başladı.

Pilot çalışmanın ardından M1A Aksaray-Havalimanı hattı üzerindeki 22 istasyonda her yola bir ekran olmak üzere toplam 46 YBS ekranının kurulumu için altyapı hazırlığına başlayan İstanbul Ulaşım’a bağlı ekipler, projenin montaj ayağı, üretimi ve kaynağı, ekran montajı, haberleşme ve enerji kablolaması gibi işleri 30 iş günü gibi kısa bir sürede tamamlamayı başardı.

Yolcuları ve işletmeyi etkilememek amacıyla ve emniyet-güvenlik tedbirleri gereğince çalışmalarını işletme bitiminden sonra yürüten ekipler, 8’er saatlik gece vardiyası sistemi ile çalıştı. Bu sistem sayesinde hangi trenin kaç dakika sonra geleceği ve nereye gideceği gibi belirsizliklerin de önüne geçilmiş oldu.

M1 Hattı modernizasyon çalışmaları

Marmaray’la entegrasyon sağlayacak Yenikapı istasyonunun da M1 hattına dâhil olmasıyla toplam 23 istasyonda, peron seviyesinde 48 ve gişe katlarında 15 olmak üzere toplamda 63 YBS ekranının çalışacağı M1 hattında yapılan modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda, 25 yıllık ABB araçlarında Makinist Bilgilendirme ve araç içi yolcu bilgilendirme sistemleri (dijital ekranlarda yazılı olarak akan anonslar), İstasyon Anons Sistemi ve CCTV (güvenlik kameraları) sistemleri gibi altyapı sistemleri ile makas ve ray değişimi gibi üstyapı ekipmanlarının yenileme ve devreye alma çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından aralıksız olarak devam ediyor.

Kaynak : www.hurriyet.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar