Alanya Yüksek Hızlı Tren Projeleri 2016’ya yetişmezAlanya Yüksek Hızlı Tren Projeleri 2016’ya yetişmez :Ak Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, hem Eskişehir- Antalya hem de Konya- Antalya demiryolu projelerine ilişkin konuşarak ÇED raporu bakanlıkta olan projelerin fazla itiraz olmasa dahi 2016’ya yetişmesinin fiziken mümkün olmadığını söyledi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 14 büyükşehrin hızlı tren ayağıyla birbirine bağlanacağını söyledi. 5 yıl içerisinde Türkiye nüfusunun yüzde 40’ının yaşadığı 14 şehrin yüksek hızlı tren hattı ile birbirine bağlanacağını açıklayan Yıldırım’ın bahsettiği 14 büyükşehir, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Konya, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, Kırıkkale, Sivas ve Yozgat. Yüksek hızlı tren hattının merkezi Başkent Ankara olacak. Yıldırım bugüne kadar 1100 kilometre hızlı tren hattı yaptıklarını söyledi. Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattı ise bu yılsonunda hizmete girecek.
‘GÜZERGAHLAR TAMAM’

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri illeri ile ilçeleri sınırlarında, Antalya-Kayseri hızlı tren projesine ilişkin çevresel etki değerlendirme sürecini başlattı.

Projeye ilişkin bilgi veren Ak Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, hem Eskişehir- Antalya hem de Konya- Antalya demiryolu projelerine ilişkin sürecin hızlı şekilde işletilerek, projenin en yakın sürede hayata geçirilmesi için yakından takip ettiklerini söyledi. Badak, Antalya-Konya olarak bilinen Antalya-Kayseri projesinde, fiili ve fiziki planlamaların bittiğini, güzergah çalışmalarının büyük ölçüde tamamladığını açıkladı.

‘TOROSLAR ZOR OLACAK’

Sadık Badak, çevre etki değerlendirme aşamasının da illerde ayrı ayrı yürütüleceği, öneri ve görüşlere göre sürecin ne kadar zaman alacağının belli olacağını dile getirdi. Eğer çok itiraz olmazsa sürecin kısa sürede biteceğini belirten Badak, hızlı trenin 2016’ya yetişmesinin ise fiziken mümkün olmadığını kaydetti. Badak, Antalya-Konya arasında Torosların denize paralel olması nedeniyle, özellikle Manavgat-Seydişehir arasında çok ağır coğrafik şartlar bulunması nedeniyle çalışmaların en az 4 yıl süreceğini ifade etti. Badak, aynı derecede ağır olmamakla beraber Antalya-Eskişehir hattı için de Bucak-Keçiborlu arasında benzer ağır coğrafik şartlar bulunduğunu söyledi.

Kaynak : www.haberalanya.com.tr

Reklamlar