Almanyada hızlı trenlere bombalı saldırı alarmıAlmanyada hızlı trenlere bombalı saldırı alarmı :El-Kaide’nin Avrupa’da hızlı trenlere bombalı saldırı planladığı gerekçesiyle güvenlik güçleri alarma geçirildi.

Alman basınında çıkan haberlere göre El-Kaide’nin hızlı trenlere bombalı saldırı düzenleyeceği haberi alındığından güvenlik birimleri alarma geçirildi. Uzmanların verdiği bilgiye göre El-Kaide teröristleri demiryollarını sabote edebilecekleri gibi, hızlı tren yollarına, tünellerine ve trenlerine de bombalı saldırı düzenleyebilirmiş.

Bombalı saldırı düzenlenebileceği ile ilgili bilgilerin Amerikan istihbarat örgütü NSA’dan alındığı bildirildi. NSA, verdiği bilgide birkaç hafta önce El-Kaide’nin üst yöneticilerinin telefon görüşmelerini dinlediğini, konuşmalarda asıl konu olarak Avrupa’daki trenlere saldırı planlarının görüşüldüğünü belirtti.

Alman ‘Bild’ gazetesi, bu uyarıları dikkate alan Alman güvenlik yetkililerinin 2 haftadan beri hızlı tren yollarında ve tren istasyonlarında bir dizi ‘görünmez ek tedbir’ aldıklarını duyurdu. Federal Polise bağlı sivil memurların da tedbir kapsamında istasyonlarda devriye gezdikleri kaydedildi.

NSA’NIN AVRUPA’DAKİ İSTİHBARAT ÇALIŞMALARI GÜNDEMDEN UZAKLAŞTI
Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden’ın NSA’nın başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın her tarafında çok geniş çaplı olarak telekomünikasyon bilgilerini topladığına dair bilgileri kamuoyuna duyurması, Almanya’da da büyük tartışmalara neden olmuştu.

Snowden tarafından dünyaya duyurulan bilgilere göre, NSA dünyanın her tarafında milyonlarca e-mail ve telefon görüşmelerini takib ederek, Avrupa vatandaşlarının da özel bilgilerini kayıt altına aldı.

Kaynak : www.bursadabugun.com

Reklamlar