Alsancak Limanında işçiler yıllık mesaiyi doldurdu gemiler açıkta bekliyorAlsancak Limanında işçiler yıllık mesaiyi doldurdu gemiler açıkta bekliyor :Türkiye’nin önemli konteyner ihracat merkezlerinden İzmir Alsancak Limanı’nda gemilere yönelik hizmet veren işçilerin yıllık mesai süresini doldurması krize neden oldu. Limanda çalışan işçilerin yetersiz kalması ve iş güvenliği gerekçesiyle yıllık azami 270 saat mesai süresinin dolması, hizmetlerin aksamasına yol açtı. Liman işletmesi özellikle pazar günleri hizmet veremez noktaya geldi. Gemiler, yük doldurup boşaltmak için körfez açıklarından uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Limanın işleticisi TCDD, yaşanan krizi diğer bölgelerden işçi takviyesiyle çözmeyi planlıyor.

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, limanda işçi ve ekipman yetersizliği sorununun 2011 yılından beri sürdüğünü belirterek, sorunun çözüme kavuşturulması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na yazı gönderdiklerini söyledi. Aldıkları bilgilere göre, liman yönetiminin iş güvenliği gerekçesiyle yıllık azami 270 saat mesaili çalışma sınırının dolması nedeniyle işçi bulmakta zorluk çektiğini aktaran Öztürk, “Liman özellikle pazar günleri hizmet veremez noktasına gelmiştir. Bayramın süresince de çalışılmayacağı için büyük oranda sıkışıklık yaşanacaktır. Daha önce özelleştirilen limanlardan işçi takviyesi yapılmasına rağmen sayı yetersiz kaldı. Limanda emekli olan işçi sayısı her geçen gün artıyor. Ancak yapılan takviyeler yetersiz. Liman işletmesi imkansızlıklara rağmen kamu görevini devam ettiriyor. Ama işçi probleminden ve eksik makine parkından ötürü hizmet verememesi armatör, ithalat ve ihracatçıları zor durumda bırakıyor ve dış ticareti de olumsuz yönde etkiliyor.” şeklinde konuştu.

Öztürk, Türkiye’nin ihracatından önemli bir yeri olan limandaki sorunun kısa sürede çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Liman yetkilileri ise sorunun çözümü için genel müdürlüğün devreye girdiğini bildirdi. TCDD’nin Türkiye genelinde 50 bine yakın işçi ve memurunun olduğunu belirten yetkililer, diğer işletmelerinden Alsancak Limanı’na gelmek isteyen işçi ve memurun nakillerinin en kısa sürede yapılacağını aktardı.

Kaynak : www.e-haberajansi.com

Reklamlar