Anadolu sanayicisine demiryolu desteğiAnadolu sanayicisine demiryolu desteği :Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin öncülüğünde kurulan 93 oda, borsa ve organize sanayi bölgesinin ortak olduğu Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar (BALO), demiryolu ile yük taşımacılığına başlıyor.

Şaban Gündüz’ün haberi:

Anadolu’daki lojistik sıkıntısını çözmek için hayata geçirilen BALO, Avrupa’ya malları yüzde 30 daha ucuza taşıyacak. Münih ve Köln’e sefer yapacak BALO, ilk treni 8 Eylül 2013 tarihinde kaldıracak.

BALO, yük taşımacılığında ilk kez Anadolu’dan demiryolunu kullanarak, aynı anda Manisa, Eskişehir, Konya ve Ankara’dan kaldıracağı trenlerle, Bandırma’ya ulaşarak denizyoluyla Tekirdağ’a geçecek. Oradan da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın Tekirdağ-Muratlı arasında yaptırdığı demiryolu bağlantısı ile ana demiryolu hattına bağlanacak. Türk ürünleri Avrupa, eski Doğu Bloku, İskandinav, Baltık, Ortadoğu ve BDT ülkelerine kadar ulaşacak. BALO ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, proje ile Avrupa, Ortadoğu ve Asya ekseninde yer alan Türkiye’nin jeopolitik avantajını lojistik avantaja çevireceklerini söyledi. Bu model ile sanayicinin rekabet gücünü artırmayı ve lojistik sektörüne canlılık getirmeyi hedeflediklerini kaydeden Koşmaz, BALO’nun belli bir sektör ve gruba rakip olmadığının altını çizerek Cumhuriyet’in 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlayacaklarını söyledi. BALO’nun demiryolu taşımacılığına ivme kazandıracağını vurgulayan BALO Genel Müdürü Hüseyin İşteermiş ise Manisa’dan kalkan trenin yükü 12 günde Köln’e taşıyacağını söyledi. Taşımacılıkta yüzde 30 fazla yük alan 45 HC PW (High Cube Pallet Wide) konteynerleri kullanacaklarını kaydeden İşteermiş, 2014’te haftalık karşılıklı seferi, 5’e, konteyner sayısını, 875’e çıkacağını söyledi. BALO’nun 2015 hedefi İskandinav Viking Treni’ne entegrasyonu sağlamak. 2015’te yurtiçi demiryolu yük taşımacılığına başlamayı planlayan BALO, 2016’da konteyner adedini 3 bine çıkararak İpek ve Baharat yolu tren seferlerine başlayacak. Avrupa’dan gelen yükler, aynı yolla Türkiye’yi transit geçerek Hicaz demiryolu hattıyla Ortadoğu ve Arap yarımadasına, İpek ve Baharat yoluyla Uzakdoğu’ya nakledilecek.

Kaynak : www.risalehaber.com

Reklamlar