Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi ÇED Raporu hakkında 05 Eylül 2013 tarihinde toplantı yapılacak

AYGM Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi ÇED Raporu hakkında 05 Eylül 2013 tarihinde toplantı yapılacak


Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından gerçekleştirilecek olan; “Antalya – Konya – Aksaray – Nevşehir – Kayseri Demiryolu Projesi” ile ilgili hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre, söz konusu proje ile ilgili kurum ve kuruluşlar arasında ÇED Raporu hakkında 05 Eylül 2013 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı’nda toplantı yapılacak.

Hatırlanacağı gibi proje ile ilgili Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) başvuru dosyası da MGS Proje firmasınca hazırlanarak geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulmuştu.

Projenin etüt ve mühendislik hizmetleri işleri Yüksel Domaniç firmasınca gerçekleştiriliyor. Bu çalışmaların önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

Hazırlık çalışmaları tamamlandıktan sonra Bakanlık onayı ile birlikte proje Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’ne devredilecek ve yapım çalışmaları bu kurum tarafından gerçekleştirilecek.

Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Demiryolu Projesi güzergâhı ulusal çapta yapılan demiryolu ulaşım planlarının kuzey-güney aksında bölgeleri bağlayan önemli bir halkası olacak. Mevcut karayolu ile Antalya ve kuzeyde yer alan iller arasındaki yolların standartları oldukça düşük düzeyde bulunuyor. Proje ile birlikte demiryolu bağlantısının sağlanması ile karayolu kullanım değerleri düşecek, ulaşım standartları artacak.

Proje, Antalya-Kayseri ana hattı ve Alanya-Antalya bağlantı hattından meydana geliyor. Antalya-Kayseri ana hattı Antalya Döşemealtı ilçesinden başlayarak, sırası ile Kepez, Aksu, Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki ilçelerinden geçerek, Konya il sınırına ulaşacak. Konya Seydişehir, Meram ve Karatay ilçelerinden geçerek Aksaray il sınırına ulaşacak. Aksaray Eskil, Merkez ve Gülağaç ilçelerinden geçtikten sonra Nevşehir Acıgöl, Merkez, Avanos ve Ürgüp ilçelerinden geçerek Kayseri İncesu İlçesi’nde sonlanacak. Alanya-Antalya bağlantı hattı ise Manavgat ilçesinde ana hattan ayrılarak Alanya ilçesinde son bulacak. 5 milyar liraya mal olması beklenen projedeki yolcu trenlerinin 250 km/s, yük trenlerinin de 80 km/s hıza çıkacakları planlanıyor.

Projenin hem yük hem de yolcu taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı elektrikli hat olarak gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Referans: Yatırımlar Dergisi 1103/22 Ekim 2012 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar