Bakan Yıldırım : Üçyol Üçkuyular metro hattı ne zaman bitecek

Bakan Yıldırım : Üçyol Üçkuyular metro hattı ne zaman bitecek :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yüklendi. Marmaray Projesi’ni anlatan Yıldırım, “5 kilometrelik Üçyol – Üçkuyular hattı ne zaman bitecek göreceğiz” dedi. Yıldırım, Kocaoğlu’nun “Bir sabah ansızın” ifadesinin gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti İl Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Vefa İftarı’na katıldı.

Yıldırım, yemekte Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu eleştirdi. Marmaray Projesi’ndeki çalışmaları anlatan Yıldırım, metro çalışmalarına gönderme yaptı. Yıldırım, “Bakalım İzmirliler 5 kilometrelik metro hattı olan Üçyol’dan Üçkuyular’a ne zaman gidecekler. Bir sabah ansızın gideriz. Tıpkı başkanın dediği gibi. İzmirliler o sabahı, trenin gideceği o zamanı merakla bekliyor” dedi.

Mahkeme Durdurdu

Adnan Menderes Havalimanı’nın yolcu terminalinde yapılan çalışmalara değinen Yıldırım, Dış Hatlar Terminali’nin inşaatının mahkeme kararıyla yürütmesinin durdurulduğunu söyledi.

Bir vatandaş tarafından ‘ Eski terminale çok alıştım, hatıralarımı yok ediyorsunuz’ gerekçesiyle dava edildiklerini söyleyen Bakan Yıldırım, mahkemece itirazın haklı bulunduğunu ve yürütmenin durdurulduğunu ifade etti. Yıldırım, gayretleri sayesinde inşaatın önünün açıldığını belirtti.

‘Türkiye’yi yönetmeye talibiz’ slogonuyla yola çıktıklarını ve seçimlerin ardından oy oranının yüzde 50’ye yükseldiğini söyleyen Yıldırım, “Milletin iradesi sandıktır. İktidar sokakta değil sandıkta olur” diye konuştu.

Ulaşım Değil Tarih Projesi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Konak Tüneli inşaatının Bahribaba Parkı tarafındaki kazı sorununa ve arkeolojik itirazlara da değindi.

Seçimlerin ardından geçen iki yılda İzmir için 16 proje sığdırdıklarını belirten bakan Yıldırım,”Toplam maliyeti 28,5 milyar TL’dir. Biz ’35 proje 35 İzmir’ dediğimizde tebessüm edenler şimdi gerçeği gördü” dedi.

Yıldırım, Konak Tüneli’nin, tünel projesinden çıkıp arkeolojik çalışmaya döndüğünü söyledi. Arkeoloji ve tarihi siz bilirsiniz ama bize yol verin dediğini belirten Bakan Binali Yıldırım, “Şimdi üç vardiyaya çıkacaklar ve oradan da gireceğiz. Konak Tüneli’nin Yeşildere’deki viyadüğünü yapıyoruz. Belediye de çalışmalar yapıyor. Buca’nın trafiğini rahatlatacağız” ifade etti.

“Atatürk’ü Sevmek Ülkeye Hizmet Etmektir”

Yıldırım konuşmasında AK Parti ve hükümete yönelik gerçekleştirilen eylemlere de değindi. Atatürk’ü sevmek ülkeye efendilik yapmak değil hizmet etmektir, üretmektir diyen Bakan Yıldırım, “Atatürk’ün posterinden medet umanlar bu ülkeye hiçbir şey vermemiştir” dedi.

11 yılda çok badirelerden geçirdiklerini ifade eden Yıldırım, “ Bazıları farklı yollara başvurdular. Gelir gelmez 1 Mart tezkeresi, e-muhtıra çıktı. EXPO 2015 oylamasına günler kala kapatma davası açıldı. Ardından yargı darbesi yapılmaya çalışıldı. Çıkıp ‘terörle bunları ezeriz’ dediler. Ardından terörü kullandılar. İnsanların ölmemesi, şehit cenazelerinin gelmemesi birilerini rahatsız ediyor. Bunu da biliyoruz. Taksim olayları nedeniyle Türkiye’nin ekonomideki gücünü sarsmak için çalıştılar. Ne yaparlarsa yapsınlar hiç önemli değil. Biz nereye gideceğimizi biliyoruz. Hedefimiz bellidir. Ak günler, yarınlardır” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “İzmir söz konusu hizmet olunca farklı siyasi anlayışlar olsa bile nelerin değişeceğini gördü” dedi. Yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yaparak siyasi hesapları geride bıraktıklarını belirten Bakan Yıldırım, bundan sonra da aynı kararlıkla devam edeceklerini söyledi.

Kaynak : http://www.haber35.com


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar