Bunların Hiçbiri Urfada YokBunların Hiçbiri Urfada Yok : Şanlıurfa’da hayvanat bahçesi, kule, büyük çaplı kültür merkezi, peygamberler şehri temalı anıt, metro, tramvay, ilçeler arası tren, geniş mesire alanları olmayışı dikkat çekiyor. Dünya’nın en büyük barajları arasında yer alan Atatürk Barajı’na sahip Şanlıurfa’da Karakoyun ve Cavsak gibi kurutulmuş doğal dere yatakları bulunmasına rağmen içerisinden su akıtılmayışı ise ihmalkârlık olarak değerlendiriliyor. Urfa’da en çok tepki alan konulardan biri ise kentsel dönüşümün başlatılmayışı. Yerel seçim yaklaşıyor. Vatandaş projesi olan aday istiyor.

Şanlıurfa Türkiye’nin en güzide kentleri arasında yer alıyor. Dünya’nın en bereketli tarım toprakları bu ilimizde bulunuyor. Güneydoğu bölgesinin tarıma açık alanlarının yüzde 10’u Şanlıurfa’da bulunuyor. Ham madde açısından oldukça zengin olan Şanlıurfa gerekli yatırım ve ilgiyi görmüyor. Tarım, Turizm, Tarih, Sanat, Sanayi ve Siyaset açısından oldukça zengin olan Şanlıurfa yeterli desteği görmediği için beklenen sıçramayı bir türlü yapamıyor.

Yakında büyükşehir tabelasını resmen asacak olan Şanlıurfa’da birçok eksiklik göze çarpıyor. Kentte kule, hayvanat bahçesi, büyük çaplı kültür merkezi, peygamberler şehri anıtı, metro, tramvay, tren ve geniş ölçekli piknik alanları bulunmuyor.

Birçok eksiği olan Şanlıurfa elindeki imkânlardan da faydalanamıyor. Yanı başında akan Atatürk Barajı sularını kent içerisine yönlendiremeyen Şanlıurfa’da kentsel dönüşüm de bir türlü başlatılmıyor. Kentsel dönüşüm başlatılmadığı için konut fiyatları 1 milyon lira sınırına dayandı. Birilerinin bu işten fahiş oranda para kazandığı ileri sürülüyor.

Birçok eksiği bulunan Şanlıurfa’da seçim dönemine girilmesiyle bu ihtiyaçların sıkça vaatlerde yer aldığı ancak seçim sonrası hayata geçirilmediği görülüyor.

Öte yandan; kenar mahalle sakinleri ise bir başka yokluktan şikayetçi. Her yerel seçim döneminde “Size tapunuzu vereceğiz” yalanıyla kandırılan vatandaşlar bu yerel seçimlerde adaylara “Tapu Yoksa Oy da Yok” sloganı çekmeye hazırlanıyor.

Yokluklarla var olmaya çalışan Şanlıurfa’nın büyükşehir süreciyle birlikte gelecek büyük çaplı maddi desteklerle bir nebze de olsa gelişim göstermesi bekleniyor.

Kaynak : sanliurfa.com

Reklamlar