Bursada tramvay konuşuluyorBursada tramvay konuşuluyor. Tarihi kent merkezi ve yakın çevresinin etrafı, tramvay uygulaması için demir yoluyla çevrildi ve ilk araç da dolaşıyor.
Bursa’da özel sektör eliyle üretilen ilk aracın kendi test sürüşleriyle beraber, ayrıca hattın bütünlüğü de deneniyor.
Artık…
Yolculu seferlere gün sayılıyor.
Otobüslerle mümkün olamayan, ücretlendirmede dolmuşların çift ve taksilerin kilometre hesabıyla ücret uyguladığı hat, 50 kuruşa…
İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin’den, hem tepki ve itirazların hem de dava sürecinin devam ettiğini duyuyorduk.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mehmet Taha Aydın’la test sürüşü sırasında, bu sütunlar aracılığıyla Şahin’e bir mesaj ulaştırılmıştı.
Test sürüşlerine davet edilmişti.
Şahin’e görüşünü sorduğumuzda, “Büyükşehir Belediyesi’nin, projeyle ilgili karar süreci ve uygulama yöntemine itirazımız var. Hukuki ve bilimsel planlama yapılmadığı gibi, ayrıca ihale süreci de, sıkıntılı ve sorunludur.” diyordu.
Yerli tramvay aracı ve adı olan İpekböceği’yle Başkan Recep Altepe ve Mehmet Taya Aydın’ın, kendi reklamlarını yapmakla itham ediyor.
Tramvay hattı uygulamasının, Bursa Ana Ulaşım Planı tamamlanmadan başlatıldığını ve içerisine de iliştirildiğinden söz ediyordu.
Bursa Ana Ulaşım Planı’nın da, bitmiş olmasına rağmen, henüz resmiyet kazanmadığını da belirtiyor ve tepkisine odaklanıyor.
Şahin, yerli araç üretimi ve test sürüşleriyle gündeme gelen danışmanın davetine, belki de hiç kabul göstermeyeceği anlaşılıyor.
“Projenin planlaması kadar, uygulaması da sıkıntı ve sorun teşkil edecektir. Yaşanınca anlaşılacak. Test sürüşleriyle de gündeme gelen başkan danışmanı da, öncelikle kendisini testten geçirmelidir” yorumunda bulunuyor.

Kaynak : Serkan İNCEOĞLU – www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar