Bursalıları ciddi bir tehlike mi bekliyor | Bursa T1 Tramvay HattıBursa T1 Tramvay Hattı :TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cumartesi günü açılışı yapılması beklenen T1 Tramvay Hattı’nın, mahkeme süreci devam ederken teknik, bilimsel ve planlamadan uzak olarak hizmet vermeye başlayacağını iddia ederek, yolun sağına yapılan tramvay hattının çalışmaya başladığı andan itibaren ciddi kazalara neden olacağını ekledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında başlatılan ve Türkiye’nin ilk yerli tramvayının kullanılacağı T1 Tramvay Hattı ile ilgili İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, hukuki yanlışlıklar olduğunu ileri sürdü. 17 Ağustos’ta Bursa’ya gelecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapması beklenen T1 Tramvay Hattı’nın, 1/ 100 bin Ölçekli İl Çevre Düzen Planı, Ulaşım Ana Planı tamamlanmadan başladığını söyleyen Şahin, planların T1 Hattı’na uyarlandığını kaydetti. Stadyum Caddesi, Altıparmak, Heykel, Uluyol Caddesi, Kent Meydanı Hattı’nda saatte 17 bin 590 yolcu taşınması gerekirken, T1 Hattının bunu yapmasının mümkün olmadığını belirten Şahin, uzmanların reddetmesine rağmen inşaatın devam ettiğini öne sürdü. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından T1 Hattı ile ilgili 66 eksiklik belirlendiğini öne süren Başkan Şahin, şöyle dedi:

“Mevcut ‘T1 güzergahı’, topografyası tramvay işletmesine uygun olmadığından dolayı, işletme gideri, yolculuk konforu ve emniyeti açısında ciddi riskler içermektedir. Toplu taşım kriterlerinde, eğimler yüzde 6 olması gerekirken mevcut güzergahlarda yüzde 8.2 eğimler bulunmaktadır. Raylar yollara değil, yollar raylara uyarlanmıştır. T1 Tramvay Hattı, günlük tek yönde 14 vagonla 34 bin kişi taşıyabilecek. Halbuki o yöndeki yolcu sayısı 304 bin. Hat bu talebin yüzde 10’unu karşılayabilecek. Buna rağmen hat için 6 vagon ihalesi yapıldı. Mevcut otobüs ve özel ulaşım araçlarının güzergahlarında da hala bir değişiklik yapılmadı.

“MAHKEME SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Hattaki sefer aralığının da henüz kesinleşmediğine dikkat çeken Şahin, karma trafikte güvenlik tehlikelerinin artacağını vurguladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından 1 yıl önce bitirilme sözü verilen hattın hala tamamlanamadığını vurgulayan Şahin, şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi ile birlikte İdare Mahkemesine dava açtıklarını ve sürecin devam ettiğini de belirtti.

Şahin, yolun sağına yapılan tramvay hattının çalışmaya başladığı andan itibaren ciddi kazalara neden olacağını ekledi.

Kaynak : www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar