Çalık : 2023’e kadar Malatyaya hızlı tren gelmiş olacakÇalık : 2023’e kadar Malatyaya hızlı tren gelmiş olacak :AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, 2023’e kadar hızlı trenin Malatya’ya gelmiş olacağını söyledi. Çalık, vagon onarım fabrikasının açık ceza evi olması çalışmalarının durdurulduğunu bildirdi.

Beraberinde AK Parti İl Başkan Yardımcısı Hakan Kahtalı ve partililerle birlikte Devlet Demir Yolları (DDY) Malatya 5. Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret edip, Bölge Müdürü Uzeyir Ülker’den çalışmalar hakkında bilgi alan AK Parti Malatya Milletvekili Çalık, yaptığı konuşmada, demiryolları ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

AK Parti iktidarlarının son 10 yılda demiryollarına önem verdiğini söyleyen Milletvekili Çalık, 2023’e kadar hızlı trenin Malatya’ya gelmiş olacağını ifade etti. DDY Malatya bölgesi lokomotif bakım atölyesine 6 milyon TL ödenek temin ettiklerini bildiren Milletvekili Öznur Çalık, hem Malatya hem de Elazığ organize sanayi bölgelerinden yüklerin tenlerle taşınacak olmasının önemini dile getirdi.

Bir basın mensubunun vagon onarım fabrikasının atıl şekilde durmasıyla ilgili sorusuna karşılık Çalık, “Biz burasını özelleştirme idaresi kanalıyla 3 kez satışa çıkardık alan olmadı. Özel sektör el atıp, burada yatırım yapmalı. Biz siyasiler olarak gereken desteği veririz” dedi.

Çalık, vagon onarım fabrikasının açık ceza evi olması çalışmaları hakkında da bilgi verip, “Adalet Bakanlığı bu çalışmayı durdurdu” diye konuştu.

DDY Malatya 5. Bölge Müdürü Uzeyir Ülker, sinevizyon eşliğinde çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

Yol yenileme çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Ülker, 2014 yılı sonuna kadar yol probleminin biteceğini aktardı.

Başta Malatya olmak üzere organize sanayi bölgelerinden yük taşımaya daha ağırlık vereceklerini söyleyen Ülker, “Malatya’nın kuru kayısısını İskenderun limanına 8-9 saatte ulaştıracağız” şeklinde konuştu.

Makinist sıkıntısı çektiklerini dile getiren Ülker, gelirin gideri karşılama oranının 2011’de yüzde 37 iken, 2012’de yüzde 44’e çıktığını ifade etti. 14 ay mavi trenin çalışmadığı dönem dahil yolcu sayılarının yüzde 14 azaldığını söyleyen Ülker, mavi tren ile birlikte yolcu sayılarının arttığını, yolcu sayısının arttırmak için da çabalarının sürdüğüne dikkat çekti.

Ülker, Malatya bölgeye bağlı 12 ilde bin 483 kilometre ağında 2 bin 650 civarında personelle hizmet verdiklerini dile getirdi.

Kaynak: www.haberyurdum.com

Reklamlar