Çin İle Kenya 5 Milyar Dolarlık demiryolu ve enerji projesi anlaşması yaptıÇin İle Kenya 5 Milyar Dolarlık demiryolu ve enerji projesi anlaşması yaptı :Çin ile Kenya arasında demir yolu ve bir enerji projesini kapsayan 5 milyar dolarlık anlaşma imzalandı.

Finans, çevre koruma ve yenilenebilir enerji gibi alanları kapsayan anlaşma başkent Pekin’deki Büyük Halk Sarayı’nda Çin’e resmi ziyaret gerçekleştiren Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in görüşmesinden sonra gerçekleşti.

Cuma gününe kadar sürecek ilk Çin ziyaretinde Kenyatta, Pekin ile yakın ilişkiler kuracağını söylemişti.
Anlaşmaya göre 5 milyar doların bir kısmının Kenya’nın Mombasa limanını kendi sınır kasabası Malaba’ya bağlayacak demir yolu inşasına harcanacağı kaydedildi. Böylelikle Mombasa’dan bölgedeki pazarlara daha hızlı erişim sağlanacak.

Geri kalanın ise Kenya’da silahlı suç çeteleri tarafından boynuz ve dişleri için öldürülen fil ve gergedanlar gibi yabani hayvanların hayatını korumayı arttırmak için harcanacak. Söz konusu hayvanlardan elde edilenler, genellikle süs eşyaları ve ilaç için Çin’e gönderiliyor.

Söz konusu paranın hibe yada kredi ve ya yeni para veya önceden konuşulan ve açıklanmayan paket olup olmadığı ise belirtilmedi.

Çin, Kenya’da çoğunluğu yol olmak üzere sermaye yoğun projeler bakımından önemli bir konumda bulunuyor.
Bugün gerçekleşen görüşmede Xi, Çin’in, Kenya’nın sanayileşme ve Nairobi’nin uluslararası bir finans merkezi olma hedefi kapsamında Çin parası yuanın (RMB) Nairobi’de takas yapılabilmesi için istediği arayışlara destek vereceklerini ifade etti.

İki ülke, eşitlik, karşılıklı güven ve karşılıklı yarar içeren kapsamlı ve işbirliği ortaklığı kurmayı kararlaştırdı.
Kenyatta da Çin’e çağrıda bulunarak, Pekin’in Kenya’nın yeni keşfedilen petrol sektörü, enerji üretimi, başkent yakınındaki teknoloji şehrine ve Mombasa’nın kuzeyindeki Lamu’da yeni limana yatırım yapmasını istedi. 25,5 milyar dolarlık Lamu projesi, büyük oto yol ve bir demir yolu ve bir petrol boru hattının yapımıyla denize kıyısı olmayan Güney Sudan ve Etiyopya’yı Hint Okyanusu’ndaki Lamu limanına bağlayacak.

Xi ise ikili ticaretin dengeli büyümesini teşvik ve altyapı, yenilenebilir enerji, tarım, çevre, yabani hayvan koruma ve sınır ötesi organize suçlarla ortak mücadele gibi alanlarda işbirliğini teşvik etmek için Kenya’dan ithalatını artıracağını söyledi. Xi ayrıca iki ülkenin gelişmekte olan ülkelerin meşru haklarını korumak için yakın koordinasyon sağlamayı umduğunu ve kültür, turizm, gençlik ve insan kaynakları projelerinde kendi işbirliği hızlandırmayı teşvik etti.

Kaynak : www.haberimport.com

Reklamlar