Darbe Mısıra Vagon İhracatını da VurduDarbe Mısıra Vagon İhracatını da Vurdu :Türkiye’nin ilk ve tek vagon üreticisi olan Bursalı firmanın, Mısır’a gerçekleştirmek istediği 410 vagon ihracatı, ülkedeki darbe nedeniyle iptal oldu – Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Durmaz: “Mısır’daki Demiryolları İdaresi 410 tren vagonu almayı planlıyordu. Bizimle de temas kurdular. Bir çok noktada anlaştık, ön çalışmalarımızı yaptık, üretim hazırlığımızı tamamladık. Fakat olaylar çıkınca her şey kaldı”

Türkiye’nin ilk ve tek tramvay vagonu üreticisi olan Bursalı firmanın Mısır’a gerçekleştirmek istediği 410 vagon ihracatı, ülkedeki darbe nedeniyle iptal oldu.

Durmazlar Makina Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları anlaşma sonucu Türkiye’nin ilk tramvay vagonu üretimine başladıklarını söyledi.

Bugüne kadar 5 yılık sürenin ardından bu ay sonu vagonların teslimine başlayacaklarını belirten Durmaz, “Ekim ayı itibarıyla üretimini yaptığımız vagonlar Bursa’da hizmetine sunulacak. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Durmaz, dünyadaki nüfus arttıkça toplu taşımacılığın da değerinin arttığını dile getirerek, insanların artık bir noktadan bir noktaya en kısa ve en konforlu şekilde ulaşmak istediğini kaydetti.

Tramvay, metro, hızlı tren gibi araçların insanların konforunu sağlayan ulaşım araçları olduğunun ifade eden Durmaz, gün geçtikçe bunlara taleplerin de arttığını bilrdirdi.

Hüseyin Durmaz, vagon üretimine başlamalarının ardından Türkiye’den ve yurtdışından çok sayıda vagon talebi aldıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Şu an için İzmir ve Diyarbakır’ın Büyükşehir Belediyeleri bizden metro aracı istiyor. Ayrıca Irak da metro aracı almak üzere temasa geçti. Bunun yanında Rusya ve İran hem metro, hem de tramvay araçları talep ediyor. Mısır’daki Demiryolları İdaresi 410 tren vagonu almayı planlıyordu. Bizimle de temas kurdular. Bir çok noktada anlaştık, ön çalışmalarımızı yaptık, üretim hazırlığımızı tamamladık. Fakat olaylar çıkınca her şey kaldı. Almanya’da belediyede çalışan bir hanım, ablamı telefonla arayarak ‘Fatma hanım, belediyemiz tramvay alacak. Biz bunu mutlaka Türkiye’den almak istiyoruz. Burada Türk malı görmek istiyoruz’ dedi. Türkiye’de imalatı güçlendirip dünyanın peşinde koşmak lazım. 1803 yılında İngiltere’de 100 km hızla giden tren yapılmış. Biz 2013 yılındayız. 210 sene hiç kimse bu işe el atmamış. 210 sene uyumuşuz. ”
Tramvayın ardından metro vagonu üretimi

Durmaz, Türkiye’de tramvay vagonu üretiminin ardından firma olarak yine bir ilki gerçekleştirerek metro aracı üretimine başlayacaklarını ifade etti.

Metro aracı üretimi için büyük bir çalışma içinde bulunduklarını anlatan Durmaz, “Sene sonunda metro aracının prototipini bitirmeyi hedefliyoruz. Firmamız bünyesindeki mühendislerimiz şimdi bu projenin üzerine yoğunlaştılar. Bu projeyi de gerçekleştireceğiz. Bursa’nın Türkiye’nin adını metro vagonu üretiminde de duyuracağız. Bu alanda dünya devleriyle savaşacağız” ifadelerini kullandı.
Hızlı trenlerin motor bogieleri Bursa’dan

Durmaz, dünyada hızlı tren üretimi yapan 5-6 firma bulunduğunu, kendilerinin de bunların arasında yer alan bir Fransız firmaya, motor bogieleri ürettiklerin söyledi.

Bogienin, hızlı trenin en önemli parçalarından biri olduğuna dikkati çeken Durmaz, “Fransız firma ile yaptığımız uzun vadeli anlaşmayla kendilerinin talep ettiği bogieleri de fabrikamızda üretiyoruz. Fransız firmanın yaptığı hızlı trenler dünyanın bir çok ülkesinde kulanılıyor. Onların motor bogieleri de Bursa’dan gidiyor. Ayda 16 bogie üretimi gerçekleştiriyoruz. Fransız firmanın ürettiği hızlı trenlerin bogielerini 2 yıl süresince biz yapacağız” diye konuştu.

Kaynak : haberciniz.biz

Reklamlar