Demiryolları bayram süresince 60 bin yolcu taşıdıDemiryolları bayram süresince 60 bin yolcu taşıdı :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, açıldığı günden bu yana yüksek hızlı trenle 11 milyon 500 bine yakın yolcunun taşındığını belirterek, “Bayram süresince 60 bin yolcu taşıdık. Günde 660 tren vatandaşlarımızı güvenli olarak taşıdı” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ‘Ramazan Bayramı’nda gerçekleşen tren seferlerine ve yolcu sayısına’ ilişkin yaptığı açıklamada, trenlerin planlandığı gibi kusursuz ve dolu çalıştığını belirterek, demiryolu yatırımlarının artarak devam edeceğini ve asıl bayramın Marmaray ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Treni’nin açılmasıyla yaşanacağını bildirdi. 2003’ten itibaren bütün ulaşım modlarıyla birlikte demiryollarını da öncelikli olarak ele aldıklarını ifade eden Yıldırım, “Allah’a şükür bugün yüksek hızlı trende dünya sekizincisi, Avrupa altıncısıyız. Ankara-İstanbul yüksek hızlı treni ve Marmaray’ın eli kulağında” dedi. Şu anda yapımı devam eden yüksek hızlı tren hatlarının demografik olarak Türkiye’nin yarısına tekabül ettiğine dikkati çeken Yıldırım, asıl bayramın Marmaray ve İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren’in açılışıyla yapılacağını söyledi. Tren yolculuğunun sadece bayramlarda değil her zaman ayrı bir güzelliğinin olduğunu kaydeden Yıldırım, tren yolculuğunun güvenli olmasına da dikkati çekti.

Yıldırım, açıklamasında şunları kaydetti: “Siz ne kadar yolu iyi yaparsanız yapın, ne kadar kuralları iyi koyarsanız koyun, ne kadar denetimleri artırırsanız artırın maalesef karayollarında sürücü dikkatsizliğinden, kurallara uymamaktan, aşırı hızdan kaynaklanan elim olaylar oldu. Vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Biz 2003’te gereken dersi çıkararak ulaştırma yatırımlarına Cumhuriyet tarihinde olmadığı kadar ağırlık verdik. Vatandaşlarımızın, sürücülerimizin de gereken dersi çıkarması lazım. Sonuçta bir canın değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Sizin demiryollarınızın karayollarınızın bütün uzunluğu, maliyeti, bir can karşısında anlamsız kalır. Esasında bütün yapıp ettiklerimiz de insan hayatını kolaylaştırmak ve korumaya yöneliktir.”

Açıldığı günden bu yana yüksek hızlı trenlerde 11 milyon beşyüz bine yakın yolcunun taşındığını belirten Yıldırım, “Bayram süresince 60 bin yolcu taşıdık. Günde 660 tren vatandaşlarımızı güvenli olarak taşıdı” dedi.

“BAYRAMDA TRENİ TERCİH EDEN VATANDAŞLARIMIZ RAHAT ETTİ”

Demiryolları bayramda bayram ettiğini dile getiren Yıldırım, “Yolcular da bayram etti. Hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadan gerek bölgesel trenler, gerek banliyöler, gerek ana hat trenleri gerekse yüksek hızlı trenler, ek seferleriyle birlikte planlandığı gibi hizmet verdi. Bayramda treni tercih eden vatandaşlarımız rahat etti. Hiçbir aksaklık olmadı. Demiryolu ulaşımı ve bayramdaki genel ulaşım eğilimi bize demiryollarına yatırım yapmamızın ne kadar isabetli olduğunu gösterdi. Bundan sonra da gerek devam eden projelerde gerekse yeni projelerde demiryollarına gereken ağırlığı ve önemi vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.haber01.com

Reklamlar