Geyvede Meydana Gelen Taşocağı Patlaması Saniye Saniye Görüntülendi (Video)Geyvede Meydana Gelen Taşocağı Patlaması Saniye Saniye Görüntülendi  :Sakarya’nın Geyve ilçesi Akıncılar köyü mevkiinde faaliyet gösteren özel bir şirkete ait taşocağında Yüksek Hızlı Tren hattında kullanılmak üzere taş çıkartılan taşocağında dinamitle gerçekleştirilen patlatmanın ardından meydana gelen göçükte, bir işçi yaralanırken bir işçi kayaların altında kayboldu. Patlamayı Akıncı Köyü Şelalelerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan saniye saniye kaydederken yaşadığı korku ve panik de kameralara yansıdı.

Bugün saat 15.00 sıralarında Serpaş adlı firmanın işlettiği taşocağında Sakarya Emniyet Müdürlüğünden alınan izinle patlama gerçekleştirildi. Ancak patlamanın şiddetiyle kayalar büyük bir gürültüyle iş makinelerinin üzerine devrildi. Ocakta çalışan işçilerden Ramazan Özuçar yaralı olarak kurtarılırken, ateşçi İsmail Fethi Tandoğan ise kayaların altında kayboldu.

Patlamada yaralanan işçi 112 ambulansı ile Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Bölgeye itfaiye ve arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Patlamanın olduğu sahaya şantiye çalışanları gazetecilerin girmelerine engel olurken patlamayı Akıncı Köyü Şelalelerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Kamuran Tan, kamerasıyla görüntüledi .

Bomba uzmanı ve emekli polis olan Kumaran Tan kamera kayıtlarında patlama sonrasında yaşadığı dehşeti ve paniği anlatırken patlamayla birlikte yaşanan göçük ve çevreye yayılan toz ve dumanlar görülüyor. Patlamayı kaydeden Kamuran Tan taşocağında 2,5 tona yakın patlayıcı patlatıldığını söyledi.

Patlamanın diğer bir gördü tanığı Kevser Ertürkise; “Patlamayla birlikte bir anda toz bulutu geldi. Dünyanın sonu geldi dedim. Aynı fındık ağacının dibinde kardeşimle birbirimizi kaybettik. Sonra bağırışlar çıktı. Direğin üzerine çıktığımızda ocağın altında insanlar kaldığını anladık. Patlama sonrasında kaybolan ateşçi İsmail Fethi Tandoğan’ın bulunabilmesi için bölgede araştırma sürerken, ocak çalışanları gazetecilerin şantiye sahasına girerek görüntü ve çekim yapmalarına izin vermeyip tepki gösterdiler . ”

DAHA ÖNCE 38 BİN LİRA PARA CEZASI

Patlama sonrasında Sakarya Valisi Mustafa Büyük yaptığı açıklamada patlamanın olduğu bugün alınan izin belgesinde standart birimde patlayıcı kullanıldığının kendilerine bildirildiğini söyledi. Vali Büyük; “Cuma günü alınan izin ile Cumartesi günü patlama yapılmış. Bugün alınan izinle de bugün yapılmış. Bugün alınan izinde 30 kilo dinamit ve bin 300 kilo anfo ile 52 kampül kullanılmış. Bize patlama öncesinde yapılan bildiri böyle. Buna rağmen fazla patlayıcı kullanılıp kullanılmadığını araştırıyoruz.” dedi.

Vali Büyük patlamanın olduğu ocağa geçen ay Çevre kanununa muhalefet suçundan 38 bin lira para cezası verildiğini de söyledi.

Kaynak : www.sondakika.com

Reklamlar