Hızlı Tren Göçü önlemede önemliHızlı Tren Göçü önlemede önemli : BUTSO Başkanı Yusuf Keyik yaptığı açıklamayla ” Burdur için hızlı tren, Burdur’un yatırım cazibesinin arttırılması için, ulaşım imkanlarının gelişimi için önemlidir. Burdur ve bölge gündeminde yer alan ‘Hızlı Tren’ ve Yük Treni konusu da ilimiz ekonomisinin gelişmesi ve göçün önlenmesi ile son derece ilgili ve önemlidir.” vurgusu yaptı;

BUTSO Başkanı Keyik: “Antalya’yı Eskişehir, Konya ve Burdur üzerinden, en geç 2023’e kadar İstanbul’u, Antaly’ya bağlayacak Hızlı Tren Hattı ve ihracat limanlarına bağlayacak yük treni Proje Çalışmalarını takip ediyor, hızlandırılmasını istiyoruz” dedi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, İstanbul’u Antalya’ya bağlayacak Hızlı Tren konusunda, son duruma ilişkin bilgi verdi. Keyik; “2010 yılında Batı Akdeniz Bölgesi gündemine giren Hızlı Tren, kamuoyunda değişik söylentilerde yer almakta, ancak biz Oda olarak gelişmeleri takip ediyoruz. Hattın nereden geçeceği ve istasyonun nerede olacağına ilişkin, Isparta-Burdur çekişmeleriyle zaman, zaman gündeme gelip, kaybolan bu konuda, bizde de bazen tereddütler oluşmakta. İstanbul-Antalya Hızlı Tren hattının 2023’e gerçekleşmesi ile ilgili gelişen bu tereddütler nedeniyle, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak’ın başlattığı, imza kampanyasına, bilindiği gibi BUTSO olarak bizler de katıldık. Cumhuriyet Meydanı’nda, imza kampanyası standı kurarak uzun süre imza topladık. İnşallah Ulaştırma Bakanlığı nezdinde netice alınacağını ve en geç 2023’e Hızlı Trene kavuşacağımızı düşünüyorum” dedi.
Hızlı Trenin yanında ihracat limanlarını birbirine bağlayacak Yük Treni’nin de bölge ihracatı için önemli olduğunu vurgulayan Oda Başkanı Yusuf Keyik, açıklamasında çalışma sürecine ilişkin şu bilgileri verdi: “2010’da “1. Antalya Ulaşım Sorunları ve Çözüm Önerileri Konferansı”na katılan Ulaştırma Bakanlığı Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Karaşahin, Antalya’nın mevcut tren ağına bağlanması için Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) bünyesinde çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etmişti.
Mustafa Karaşahin’in verdiği bilgiye göre; DLH bünyesinde yer alan projede, Ankara-Eskişehir arasındaki hızlı tren hattının kullanılacağını, Eskişehir’den bir makasla Afyon’a ayrılacağı açıklanmıştı. Karaşahin, ayrıca: “Tamamen yeni bir hat olacak. Afyon’dan Burdur üzerinden Antalya’ya bağlantı sağlanacak. Diğer bir bağlantı da Dinar’dan, yapılacak. Akdeniz’e bir demiryolu bağlantısı yapılması açısından önemli bir proje; 2011 yılında tamamlanması düşünülüyor. Böylece iki limanımızın demiryolu ile Akdeniz’de bağlantısı olacak” demişti. Ancak çalışmaların yavaş gittiği ortadadır.
BURDUR İÇİN ÖNEMLİ
Ülkemiz Demiryolları konusunda Hükümetin önemli başarılar elde ettiğini vurgulayan Keyik, sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi bu çalışmaların hızlandırılmasını istiyoruz. Burdur için hızlı tren, Burdur’un yatırım cazibesinin arttırılması için, ulaşım imkanlarının gelişimi için önemlidir. Burdur ve bölge gündeminde yer alan ‘Hızlı Tren’ ve Yük Treni konusu da ilimiz ekonomisinin gelişmesi ve göçün önlenmesi ile son derece ilgili ve önemlidir. Bu nedenle, biz Oda olarak, konuyu takibe devam ediyoruz.
Hızlı Tren gerçekleştiğinde Antalya, hem Konya hem Eskişehir üzerinden hızlı tren hattına, hem İzmir, Ankara, İstanbul’a hem de doğuya hızlı trenle bağlanacak. Yük Treni ile de Burdur’dan mermer ihracatı ikiye katlanacak ve Burdur, Isparta ve Antalya’ya büyük ekonomik faydalar sağlayacaktır. Hedefimiz 2023 yılına kadar, projenin gerçekleştirilmesinde herhangi bir engel beklemiyoruz.

Kaynak : www.burdurgazetesi.com

Reklamlar