İpekböceğinin testleri başarıyla devam ediyorİpekböceğinin testleri başarıyla devam ediyor :Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’ yaklaşık 38 tonluk boş ağırlığı ile testlerden başarı ile geçti.
Hat üzerinde yaşanabilecek aksaklıkların görülmesi amacıyla yapılan testler sırasında bazı bölgelerde rayların 2-3 milimetre kalınlığında ziftlerle kaplandığı ve bu tabakanın izolasyon görevi görüp, akım döngüsünü engellemesi nedeniyle aracın güçten düştüğü gözlendi.

Bunun üzerine çalışmaları başlatan ekipler, ziftle kaplanan rayları temizledi. Yaklaşık 6,5 kilometrelik hattın temizlenmesinin ardından tramvay kesintisiz 5 turu sorunsuz bir şekilde tamamladı.

ALTEPE KULLANDI

Test sürüşlerini yakından takip eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de önceki gece vatman koltuğuna oturduğu yerli tramvayı, Atatürk Caddesi’ne kadar çıkardı.

Yerli tramvayın Bursa projesi değil bir Türkiye projesi olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “İpekböceği, Türk mühendisliğinin geldiğini noktayı gösteren önemli bir eser. Devam eden test sürüşlerinde görülen aksaklıklar hemen gideriliyor. Şu ana kadar önemli bir sorun yaşanmadı. Boş olarak yapılan sürüşlerin sorunsuz tamamlandığını söyleyebiliriz. Şimdi kum torbalarıyla testler yapılacak ve 1 ay sonra da yolculu seferleri başlatacağız. Şimdiden Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.

Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın, test sürüşleri sırasında tramvayın bazı noktalarda durmasının, kasıtlı olarak sosyal medyada çarpıtıldığını belirterek, Bursa’da projenin başarısızlıkla sonuçlanmasını arzulayan bir grup olduğunu iddia etti.

Kaynak : www.olay.com.tr

Reklamlar