İspanya tren hatlarındaki güvenlik kurallarını inceliyorİspanya tren hatlarındaki güvenlik kurallarını inceliyor :İspanya Bayındırlık Bakanı Ana Pastor, 79 kişinin yaşamını yitirdiği hızlı tren kazasının ardından ray ağlarındaki bütün güvenlik kurallarının gözden geçirildiğini söyledi.

Kazayı araştıran parlamento komisyonu ile görüşmeden önce konuşan Bakan Pastor, her virajdaki hız limitinin tekrar belirlenmesi için uzman bir heyetin araştırma yaptığını ifade etti. Pastor ayrıca, yeni bir kazanın engellenmesi için protokol ve sistemlerin de yeniden incelendiğini duyurdu.

Bakan Pastor, “Tren personelinin mobil iletişim kurallarını yeniden gözden geçirmek zorundayız. Makinistin el kullanmadan erişebileceği entegre tek bir iletişim sistemi kurulmalı” dedi.

Ülkede79 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan kazanın, insan hatası ve aşırı hız nedeniyle meydana geldiği öne sürülüyor. Kazadan yaralı kurtulan makinist Francisco Garzan, dikkatsizlikle ölüme sebebiyet vermekten yargılanıyor. Makinistin kazadan hemen önce cep telefonu ile konuştuğu belirlenmişti.

İspanya dünyanın en büyük ikinci hızlı tren ağını kurmak için geçtiğimiz 20 yılda 45 milyar euro yatırım yaptı.

Kaynak : tr.euronews.com

Reklamlar