İstanbul’a Dünya’nın En Büyük 6. TüneliDünya’nın en büyük 6. tüneli Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak. Yeni yapılacak olan projeyle Kazlıçeşme-Kadıköy arası 100 dakikadan ,15 dakikaya inecek.
Asya ve Avrupa kıtasını Boğaz’ın altından birbirine bağlayacak olan proje için Türk-Kore ortak girişimi ATAŞ , İstanbul Boğazı’nın 106 metre altında , 14.6 km’lik otomobiller için tünel çalışmalarına başlıyor. Bu projeye göre Boğaz’da 2 katlı tünel oluşturulacak. Bu tünelin yapımı için kullanılacak 13.7metre çapındaki tünel açma makinasının yapımı tamamlanarak Türkiye’ye getirilyor.
Almanya’da üretilen makina son testlerin bitiminin ardından sökülerek Türkiye’ye getirilecek.İstanbul Boğazı’ nın zemin şartlarına göre tasarlanan , 1500 ton ağırılığındaki ve 130 metre uzunluğundaki makina 150 milyon dolara mal oldu. Haydarpaşa Limanı’nın yanında açılacak olan 40 metre derinliğinde ve 150 metre uzunluğundaki çukura yerleştirilecek makina günde 10 metre kadar bir kazı işlemi yapabilecek. Kazı çalışmalarının 1,5 yıl sürmesi beklenirken , bu projeyle ulaşımımda büyük bir yükseliş kaydedilecek.
Projenin 2015 yılında bitmesi ve faaliyete geçmesi bekleniyor. Cankurtaran-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek tünel için tünel giriş-çıkışlarında gişe bulunacak. Bu gişelere tüneli kullananlar 4 $ +KDV ücretini ödeyerek tüneli kullanabilecekler.

Kaynak : www.gundem.milliyet.com.tr

Reklamlar