İtalyada TAV projesi için eylem yapan çevrecilere terörist suçlamasıİtalyada TAV projesi için eylem yapan çevrecilere terörist suçlaması :İTALYA’da Susa Vadisi’nde ön çalışmalarına başlanan Yüksek Hızlı Tren (TAV) projesinin çevreye zarar verdiğini savunan ve zaman zaman şiddete başvuran aktivistlerin, savcılık tarafından ‘terörist’ olarak kabul edilmesi, ülkede tartışma başlattı. Yıllardan bu yana bu konuda süren protestolara yönelik ilk kez böyle bir suçlamayla karşı karşıya kalındığı belirtilirken, İtalyan Yeniden Yapılanma Komünist Parti’den Ezio Locatelli, “Aynen Erdoğan’ın baskıcı hükümeti gibi” yorumunu yaptı.

Birçok sivil toplum kuruluşunun birleşimiyle oluşturulan İtalya’nın en güçlü direniş hareketlerinden ‘No TAV’ (TAV’a Hayır), 2005 yılından bu yana Lyon-Torino arasına yapılmasına karar verilen yüksek hızlı tren projesine karşı protestolar, festivaller, forumlar düzenliyor ve işgaller gerçekleştiriyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın her yerinden aktivistlerin katıldığı protestolara yönelik sık sık polisin sert müdahalesi de ülkede tartışmaların merkezine oturuyor. Avrupa Birliği’nin (AB) desteklediği bu projeye, maliyetinin yüksek olmasının yanı sıra Susa Vadisi’nde bir doğa katliamına yol açacağı ve bölge halkı ile çiftçilerin topraklarının elinden alınacak olmasından dolayı karşı çıkılıyor.

No TAV hareketi, Gezi Parkı eylemcilerine de destek vererek, “Mücadeleniz mücadelemizdir” mesajı göndermişti.

17 YILA KADAR HAPSİ VAR

İtalyan güvenlik güçleri, gösteriler sırasında yaşanan gözaltıları, zaman zaman konutlara düzenlenen baskınlarla da sürdürüyor. Torino Savcılığı’nın son olarak 10 Temmuz’da yapılan protestoların ardından önceki gün 12 kişinin yakalanması amaçlı ev araması için verdiği emir yazısında ise göstericiler, “Terörizm ya da tahrip amaçlı saldırı” ile suçlandı. Yapılan ev aramalarında herhangi bir silaha rastlanmazken, bazı belge ve bilgisayarlara da el konuldu.

Savcılığın 17 yıla kadar hapis cezasını gerektiren terörist faaliyetle suçladığı aktivistlerin, bölgede ön çalışmalarına başlanan yüksek hızlı tren şantiyelerine zarar verdikleri, polise karşı molotof kokteyli, taş, işaret fişekleri ve kağıt bombalar kullandıkları belirtildi. Başta molotof olmak üzere tüm bu malzemeler ise silah olarak kabul edildi.

MOLOTOF SİLAH MI?

Bu suçlama, İtalya’da tartışmalara yol açtı. Söz konusu eylemcilerin, molotof  kullandıkları için terörist olarak yaftalanamayacağı, bu eylemlerin sadece halk mücadelesi olduğu ve en fazla kamu malına zarar vermek ya da polise mukavemetle suçlanabilecekleri savunması ön plana çıktı.

Savcılık kaynakları hedeflerinde barışçıl eylem yapanlar değil, güvenlik güçlerine karşı söz konusu malzemeleri kullananların olduğunu belirtti.

Türkiye’de de Haziran ayında Meclis İçişleri Komisyonu bünyesinde oluşturulan Silah Tasarısı Alt Komisyonu, molotofun kanunen silah olarak kabul edilmesine yönelik bir düzenlemeye imza atmıştı.

İtalyan Yeniden Yapılanma Komünist Partisi Bölge Temsilcisi Ezio Locatelli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını bildirirken, bu gelişmelerin Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk hükümetinin ‘baskıcı’ uygulamaları ile örtüştüğünü öne sürdü.

Klasik siyasete karşı duran Beş Yıldız Hareketinden bir milletvekili ise Adalet Bakanı Annamaria Cancellieri’den, bu suçlamanın yasal dayanağı olup olmadığına yönelik açıklama yapmasını isteyerek, “Normal vatandaşların terörist kategorisine alınmasını anlayamıyoruz” dedi.

HÜKÜMET BU PROJEDE KARARLI

Bakan Cancellieri ise sadece, “Hükümetimiz bu önemli projeyi bitirme niyetindedir” demekle yetindi. Harekete üye bazı isimler ise, tek suçlarının topraklarını ve ekonomiyi korumak olduğunu, asıl teröristlerin ise cebine para indirmeye meraklı politikacılar ve iş dünyası olduğunu söylüyor.

Kaynak : www.haber3.com

Reklamlar