İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi Aliağa-Menderes raylı sistem hattının Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili çalışmalara başlandı

İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi Aliağa-Menderes raylı sistem hattının Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili çalışmalara başlandı


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan, “İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki “Aliağa – Menderes Raylı Sistem Hattı” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre, hattın Aliağa’dan – Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili çalışmalara başlandı. Gerekli çalışmaların tamamlanmasından sonra 2013 yılı sonlarına doğru veya 2014 yılının ilk yarısında ihale ilanı yapılacak.

Yetkililer, projeleri tamamlanan hat için TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalanması gerektiğini kaydettiler.

İhale işlemlerini hattın işletmesini yüzde 50’şer hisseyle İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD ortaklığında kurulan İZBAN şirketi yürütecek. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanacak protokole göre, hatta demiryolu döşenmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon işleri TCDD tarafından yapılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi de hat üzerinde yer alacak olan istasyon ve karayolu geçitlerinin yapımını üstlenecek. Söz konusu projenin finansmanı özkaynaklardan karşılanacak.

Mevcut uzunluğu 80 kilometre olan Aliağa-Menderes Hattı, 32 kilometrelik Torbalı bağlantısının ardından 112 kilometreye ulaşacak. Banliyö hattı, Torbalı’dan Selçuk’a 28 kilometre, Aliağa’dan Bergama’ya ise 55 kilometre daha uzatılacak. Böylece hattın toplam uzunluğu 195 kilometreye ulaşacak.

Referans: Yatırımlar Dergisi 1124/25 Mart 2013 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar