Kara trenin traversleri park ve bahçelerimizin süsü olduKara trenin traversleri park ve bahçelerimizin süsü oldu : Demiryollarında yıllarca kullanılan ve son dönemde yerini beton traverslere bırakan ahşap traversler, Sivas’ta park, bahçe, mesire ve piknik alanlarında dekoratif malzeme olarak değerlendiriliyor.

Ahşap traversler, Sivas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünce Paşabahçe Mesire ve Piknik Alanı’nda yürütülen çevre düzenlemesi çalışması kapsamında, derenin kıyısında kullanıldı. Dere boyunca oluşturulan yürüyüş yollarına ve piknik alanının çeşitli noktalarına döşenen traversler, güzel bir görüntü oluşturuyor.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas-Divriği demiryolu hattındaki yenileme çalışmaları kapsamında sökülen ahşap traversleri çevre düzenlemesinde kullandıklarını belirterek, “Traverslerin üzerindeki demir parçalar söküldü, bunlar çeşitli ebatlara getirilerek mesire alanında kullanıldı. Böyle güzel bir alana, Paşabahçe gibi değerli bir alana beton, demir gibi yapay şeyleri sokmamaya gayret gösteriyoruz. Dere kenarındaki peyzaj çalışmalarında travers ve taş işçiliğini birlikte kullanarak bu güzel görüntüyü yakaladık. Halkımız da gayet memnun” diye konuştu.

  • “Kara trenin traversleri park ve bahçelerimizin süsü oldu”

Çevre düzenlemesi çalışmalarında doğallığın önemli olduğunu vurgulayan Ürgüp, vatandaşların daha doğal bir ortamda vakit geçirmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade ederek, “Kara trenin traversleri park ve bahçelerimizin süsü oldu. Bu traverslerin birçoğuna yağ ve mazot işlemiş. Çürümesi de söz konusu değil. Aksi takdirde bunlar odun olarak yanacaktı. Hem ahşap traversler değerlenmiş oldu hem de farklı bir nostalji yakalamış olduk” ifadesini kullandı.

Peyzaj çalışmalarında Divriği ilçesinden yaklaşık 15 bin travers getirttiklerini, bunların 12 bininin Paşabahçe’de kullanıldığını aktaran Ürgüp, “Bunların natürelliğini bozmuyoruz. Burada kullanılan traversler fazla tıraşlanmamıştır. Çok tıraşlandığı takdirde bir keresteden, bir kalastan farkı kalmayacağı için natürel kullanmaya gayret gösterdik. Az müdahaleyle kullandık. Farklı bir nostalji oluşturduk” dedi.

Kaynak : emlak.haber7.com

Reklamlar