Kırıkkale – Samsun Demiryolu Projesinin 2014 yılı yatırım programına alınması için Kalkınma Bakanlığı onayına başvurulacakAYGM Kırıkkale – Samsun Demiryolu Projesi .Projenin 2014 yılı yatırım programına alınması için Kalkınma Bakanlığı onayına başvurulacak

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından gerçekleştirilecek olan, “Yaklaşık 450 km Uzunluğundaki Kırıkkale – Samsun Demiryolu Hattı Projesi” ile ilgili çalışmalar sürdürülüyor.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; MGS Proje Mühendislik firması tarafından hazırlanan ÇED Raporu,Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Projenin 2014 yılı yatırım programına alınması için Kalkınma Bakanlığı onayına başvurulacak. Kamulaş tırma planları, keşif ve metrajlar ile ilgili çalışmalara başlanacağını belirten yetkililer, ihale ilanının 2014 yılının ikinci yarısında yapılabileceğini belirttiler.

Etüd proje ve mühendislik hizmetleri Yüksel Proje firması tarafından gerçekleştirilen proje, KırıkkaleSamsun ana hattı ve iki bağlantı hattından (Yerköy Bağlantı Hattı ve Amasya – Turhal Hattı) oluşuyor.

Proje kapsamına 54 adet köprü-viyadük, 21 adet tünel, 5 adet istasyon yer alacak. Demiryolu elektrikli ve çift hatlı inşa edilecek. Trenler yolcu taşımacılığında saatte 250 km, yük taşımacılığında ise 80 km hızla gidebilecek. Proje’nin 2018 yılında hizmete girmesi planlanıyor.

Referans: Yatırımlar Dergisi 1001 / 25 Ekim 2010 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

 

 

Reklamlar