Marmarayın testi yüzde 30 getirdiMarmarayın testi yüzde 30 getirdi : “Asrın projesi” Marmaray, geçtiği güzergâhlardaki konut fiyatlarını uçurdu. Projenin testi bile fiyatları yüzde 30 artırdı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yüzyılın değil, asırların projesi” diye tanımladığı Marmaray, geçtiği güzergâhlardaki emlak fiyatlarını adeta zirveye çıkardı. Projeyle Boğaz geçişinin 4 dakikaya inmesi ve günde 1 milyon kişinin ulaşımının sağlanacak olması gayrimenkul sektörüne doping etkisi yaptı. Transfer istasyonları Avrupa Yakası’nda Halkalı, Kazlıçeşme ve Yenikapı, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme, Bostancı, Maltepe, Pendik ve Gebze olarak belirlenen projenin tamamlanmasıyla konut fiyatlarının da tavan yapması bekleniyor. 29 Ekim’de Kartal-Kadıköy Hızlı Tren Hattı ile eş zamanlı olarak tamamlanması hedeflenen Marmaray projesi henüz test aşamasında bile bölgedeki konut fiyatlarını yüzde 30 etkiledi.

RAYLI DOPİNG SİSTEMİ
İstanbul’da hayata geçirilen her ulaşım projesi, hitap ettiği bölgelerde gayrimenkul sektörünü hareketlendiriyor. Bunun en güzel örneği ise henüz fizibilite aşamasındayken bile bölgedeki konut fiyatlarına en az yüzde 20 prim yaptıran Avcılar- Beylikdüzü metrobüs hattı olmuştu. EVA Gayrimenkul değerleme uzmanı Gökçen Taşkın, raylı sistemlerin konut projelerinin değerleri üstünde çok büyük etkisi olduğunu ifade etti. Taşkın, buna örnek olarak Kadıköy-Kartal metro hattı civarındaki yüksek değer artışını gösterdi. Üsküdar- Sancaktepe metro hattı ve Marmaray’ın hizmete girmesiyle Gebze-Halkalı hattı çevresinde de aynı seviyede artışın yaşanacağını ileri süren Taşkın, “Bölgede markalı konutların birim metrekaresi yüzde 30 arttı” dedi.

GEÇTİĞİ YOLLARI ADETA İHYA EDİYOR
2016’da Üsküdar-Çekmeköy- Sancaktepe metrosunun devreye girmesiyle aynı gelişmenin bu bölgelerde de yaşanması bekleniyor. Emlak değerleme uzmanları, hat boyunca mevcut veya yapılmakta olan projelerde ciddi bir artış öngörüyor. Gebze-Halkalı arasında kesintisiz ulaşımı sağlayacak olan Marmaray’ın hizmete girmesiyle de Anadolu Yakası’nda Üsküdar tüm raylı sistemlerin kesiştiği bir transfer merkezi konumuna yükselecek. Buna paralel tüm raylı sistemlerin geçtiği güzergâhlarda yüksek değer artışı bekleniyor.

İŞTE GÜZERGÂHLAR
Gebze-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi (Marmaray) Projesi, Kazlıçeşme’den sonra Yedikule’de yeraltına girecek. Yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek. İstanbul Boğazı’nın altından geçip diğer bir yeni yeraltı istasyonu olan Üsküdar’dan ilerleyerek Ayrılıkçeşme’de tekrar yüzeye çıkacak. Oradan Söğütlüçeşme’ye ulaşacak. Bu kesimin uzunluğu yaklaşık 13.5 kilometre olacak.

MARMARAY UÇURACAK
Gebze ve Halkalı arası: 105 dakika
Bostancı ve Bakırköy arası: 37 dakika
Söğütlüçeşme ve Yenikapı arası: 12 dakika
Üsküdar ve Sirkeci arası: 4 dakika olacak.

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlar