Sabiha Gökçen ve Atatürk Hava Limanlarına Demiryolu Bağlantısı Projesi Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan demiryolu bağlantı hattından vazgeçilmesi gündemde

AYGM Sabiha Gökçen ve Atatürk Hava Limanlarına Demiryolu Bağlantısı Projesi Atatürk Havalimanı’na yapılması planlanan demiryolu bağlantı hattından vazgeçilmesi gündemde
Bağlantısı Alt ve Üstyapı İnşaatları İhalesi” ile ilgili hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.


Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; İstanbul’a yapılacak YİD modelli 3. Havalimanı tamamlandığında, Atatürk Havalimanı’nın kapanacak olması nedeni ile proje kapsamında yapılması düşünülen 4 km’lik bağlantı hattından vazgeçilmesi gündeme geldi.

Yetkililer, konuyla ilgili olarak son kararın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından verileceğini kaydettiler.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılacak demiryolu bağlantısı için etüd çalışmalarının da yeniden revize edildiğini belirten yetkililer, Sabiha Gökçen Havalimanı’na demiryolu hattı veya metro hattı ile bağlantı sağlanabilmesi konusunda çalışmalar yapıldığını belirttiler. Çalışmaların tamamlanmasından sonra yeniden Kalkınma Bakanlığı onayına başvurulacak.

Gerekli onayın alınmasından sonra bu yıl sonunda ihale ilanı yapılması planlanıyor.

İhaleye iki ayrı paket halinde çıkılacağını belirten yetkililer, ilk aşamada altyapı işleri daha sonra da üstyapı inşaat işleri için ihale ilanı yapılarak firmalardan teklif isteneceğini kaydettiler.

Bilindiği gibi, 25 Mayıs 2009 tarihinde teklifleri toplanan Sabiha Gökçen ve Atatürk Hava Limanlarına Demiryolu Bağlantısı Etüt Proje ve Mühendislik Hizmetleri İhalesini Yüksel Domaniç – Atac ortak girişim kazanmış ve ortak girişim grubu ile 27 Temmuz 2009 tarihinde 1.752.825 TL üzerinden sözleşme imzalanmıştı. Yaklaşık 16 km uzunluğundaki demiryolu hattı projesinin toplam maliyeti ise 193 milyon lira olarak belirlenmişti.

İhale Hakkında Bilgi
İhale kapsamında tüneller, köprüler, istinat duvarları gibi sanat yapıları ile istasyon tesislerinin ve demiryolunun teknik şartnamelerdeki esaslara göre üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon işlerinin yapılması, güzergahın geçtiği kesimlerde mevcut altyapı (elektrik, doğalgaz, su, telefon, kanalizasyon v.b.) işleri yer alıyor.

Referans: Yatırımlar Dergisi 1115/21 Ocak 2013 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.comsohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar