Sincan-Ankara-Kayaş hattı demiryolu ihalesi | Yarım milyarlık şikâyete önlemSincan-Ankara-Kayaş hattı demiryolu ihalesi   :Büyüklüğü yarım milyar TL’yi bulan Sincan-Ankara-Kayaş hattı demiryolu ihalesine katılan neredeyse tüm firmalar birbirinden şikâyetçi olunca, Devlet Demiryolları ilginç bir önlemle süreci hızlandırma kararı aldı.

Geçtiğimiz yıl yapılan Sincan-Ankara-Kayaş hattı ihalesine 17 firma teklif verdi, 4 firmanın verdiği teklif geçerli sayıldı ve ihale sonuçlandı. Ancak bu noktadan sonra önce “şikayet furyası” başladı. İhaleye katılan neredeyse tüm firmalar, ihaleye katılan diğer firmaları şikâyet etti. Makyol-Cengiz, Gülermak-Kolin, Porr Bau, Comsa Sa-Seza-Açılım gibi dev firmaların 9 kez şikâyet mekanizmasını işletmesinin ardından, ihale iptal oldu.

YURTDIŞI FİNANSMAN ÇÖZÜMÜ

İptal olan projenin ardından tekrar çalışmalara başlayan Devlet Demiryolları önümüzdeki günlerde tekrar ihaleye çıkacak. Ancak bu kez ihale için dış finansman modeli geçerli olacak. Bilgi veren bir yetkili de, “Daha önceki ihalede herkes birbirini şikâyet etti. Bu kez Avrupa Yatırım Bankası finansmanı üzerinde duruluyor. Böylece itiraz süreçleri hem daha hızlı olacak, hem de daha kısıtlı olacak ve proje aksamadan yürüyebilecek” bilgisini verdi. Dış finansman ile yaptırılacak işlerde kurula itiraz hakkı kullanılamıyor.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

 

Reklamlar