Suudi Arabistan Riyad Metro Projesi 22,5 milyar dolarlık dev proje için sözleşmeler imzalandı



Suudi Arabistan Riyad Metro Projesi 22,5 milyar dolarlık dev proje için sözleşmeler imzalandı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da inşaat edilecek ve tamamlandığında 176 kilometre ile Dünyanın en uzun metro hattı ünvanını alacak metro projesinin anahtar teslim yapım ihaleleri sonuçlandı.

Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; toplam 6 hattan oluşacak Riyad Metrosu’nda sözleşmeler geçtiğimiz günlerde törenle imzalandı. Sözleşmelerde en büyük payı; ABD’li Bechel ve Alman Siemens firmalarının da bulunduğu konsorsiyum 2 hat için 9.450 milyon dolar ile aldı.

İspanyol FCC firmasının önderliğinde Fransız Alstom ve Güney Kore’li Samsung C&T şirketlerinin de var olduğu konsorsiyum ile 3 hat için 7.820 milyon dolarlık bir sözleşme imzalanırken, proje kapsamındaki son hat için de İtalyan Ansaldo STS – Hintli Larsen & Toubro firmalarının da içinde bulunduğu konsorsiyum ile 5.210 milyon dolarlık bir başka sözleşme imzalandı.

2014 yılında yapım çalışmalarına başlanması planlanan projenin 2019 yılında hizmete alınması ön görülüyor. Şu an 6 milyon olan başkentin nüfusunun 10 sene içinde 8,5 milyona ulaşmasının beklendiği ve proje ile şehrin her geçen gün artan ulaşım yükünün hafifleyeceği açıklanıyor. 22,5 milyar dolarlık proje kapsamında saatte 200 bin kişi taşınacağı hesaplanıyor.

Toplam 85 istasyondan oluşması planlanan Riyad Metrosu, havaalanı ile yeni kurulacak Kral Abdullah Finans Merkezi’ne de ulaşacak. Proje, yüzde 20 oranında güneş enerjisi ile çalışacak ayrıca, metro istasyonlarına otobüs seferleri düzenlenmesi için de 1000 adetten fazla otobüs siparişi verilecek.

Proje kapsamında açılan tasarım yarışmalarında, metro istasyonları için mimari projeler de seçildi. Projeleri, Irak kökenli ünlü İngiliz mimar Zaha Hadid tasarladı. Şu an dünyanın en büyük metrosu ünvanı 75 kilometre ile Dubai’de bulunuyor. (GB)

 

Reklamlar